Пристрій LuGRE, доправлений на Місяць апаратом Blue Ghost, зміг отримати сигнали системи GPS. Це досягнення має велике значення для майбутньої реалізації програми Artemis.

GPS на Місяці
NASA та Італійська космічна агенція увійшли в історію 3 березня, коли місячний експериментальний приймач GNSS (LuGRE) став першою технологічною демонстрацією прийому та відстеження навігаційних сигналів на поверхні нашого супутника.
Успіх корисного навантаження LuGRE на місячній орбіті й на поверхні Місяця свідчить про те, що сигнали від Глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS) можуть прийматися і відстежуватися на Місяці. Ці результати означають, що місії NASA Artemis або інші дослідницькі місії можуть скористатися цими сигналами для точного й автономного визначення свого положення, швидкості й часу. Це є сходинкою до провідних навігаційних систем і послуг для Місяця і Марса.
«На Землі ми можемо використовувати сигнали GNSS для навігації в усьому — від смартфонів до літаків, — сказав Кевін Коггінс, заступник помічника адміністратора програми NASA SCaN (Космічний зв’язок і навігація). — Тепер LuGRE показує нам, що ми можемо успішно отримувати й відстежувати сигнали GNSS на Місяці. Це дуже захопливе відкриття для місячної навігації, й ми сподіваємося використати цю можливість для майбутніх місій».
Історія успіху експерименту
Шлях до цієї історичної віхи розпочався 2 березня, коли місячний посадковий модуль Blue Ghost компанії Firefly Aerospace сів на Місяць і доставив на нього апарат LuGRE, один із 10 корисних вантажів NASA, призначених для розвитку науки про Місяць. Невдовзі після приземлення оператори корисного навантаження LuGRE в Центрі космічних польотів NASA імені Годдарда в Грінбелті (штат Мериленд) розпочали свою першу наукову операцію на поверхні Місяця
З надходженням даних з приймача зростають очікування. Чи зможе місячна місія отримувати і відстежувати сигнали від двох сузір’їв GNSS, GPS і Galileo, і використовувати ці сигнали для навігації на поверхні Місяця?
Потім, о 2 годині ночі за східним часом 3 березня, це стало офіційним: LuGRE вперше в історії отримав і відстежив сигнали на поверхні Місяця і досягнув навігаційної прив’язки — приблизно на відстані 340 000 тис. км від Землі.
Рекорди експериментального приймача LuGRE
Тепер, коли Blue Ghost перебуває на Місяці, місія працюватиме протягом 14 днів, надаючи NASA та Італійській космічній агенції можливість збирати дані в майже безперервному режимі, що призведе до нових досягнень у розвитку GNSS.
Корисне навантаження LuGRE також побило рекорди GNSS під час польоту на Місяць. 21 січня LuGRE перевершив найвищу висоту прийому сигналу GNSS, коли-небудь зафіксовану на 343 тис. км від Землі, рекорд, який раніше належав магнітосферній багатомасштабній місії NASA. Рекорд висоти продовжував зростати, коли 20 лютого LuGRE вийшов на навколомісячну орбіту — 70 тис. км від Землі. Це означає, що місії в навколомісячному просторі, області простору між Землею і Місяцем, також можуть покладатися на сигнали GNSS для навігаційної прив’язки.
Перспективи використання GNSS
Традиційно інженери NASA відстежують космічні апарати, використовуючи комбінацію вимірювань, включаючи бортові датчики й сигнали від наземних станцій стеження. Корисне навантаження LuGRE демонструє, що використання сигналів GNSS для навігації може зменшити залежність від людини-оператора, оскільки ці сигнали можуть бути прийняті й використані космічним апаратом автономно, навіть на відстані до Місяця.
Корисне навантаження LuGRE є результатом спільних зусиль Центру космічних польотів імені Годдарда NASA в Грінбелті, Італійської космічної агенції, їхнього промислового партнера Qascom і Політехнічного інституту Торіно.
За матеріалами phys.org