Наприкінці липня в каліфорнійському місті Пасадена відбулося засідання робочої групи MEPAG (Mars Exploration Program Analysis Group). До її складу входять представники NASA та ESA. На зустрічі обговорювали план спільної американо-європейської місії Mars Sample Return, мета якої — доправлення зразків марсіанського ґрунту на Землю.
Розглянутий план передбачає запуск у 2026 році двох автоматичних апаратів. Влітку до Марса вирушить SRL (Sample Retrieval Lander), що складається з побудованого NASA злітного модуля MAV (Mars Ascent Venicle) і невеликого європейського ровера SFR (Sample Fetch Rover). Восени за ним вирушить європейський ERO (Earth Return Orbiter), який має повернути на Землю зразки марсіанської речовини. Через особливості місії обидва апарати будуть запущені за нестандартними траєкторіями. Оснащений іонними двигунами ERO, вийде на орбіту навколо Червоної планети 2027 року. Прибуття SRL заплановано на 2028 рік.
SRL здійснить посадку в районі кратера Єзеро неподалік від ровера Mars 2020 (його запустять наступного року). У межах своєї місії марсохід повинен буде зібрати колекцію проб із ділянок, що становлять найбільший науковий інтерес. Для цієї мети на його борту встановлені спеціальні капсули.
Після посадки ровер SFR повинен буде під’їхати до Mars 2020, забрати в нього капсули зі зразками й потім перевантажити їх на злітний модуль. За словами розробників місії, якщо до того моменту Mars 2020 ще функціонуватиме, то він зможе самостійно виконати цю процедуру.
Після цього MAV стартує з поверхні Червоної планети, зістикується з ERO і «передасть» йому зібрані зразки. Далі європейський апарат ляже на зворотний курс до нашої планети. Капсула з марсіанським ґрунтом повинна буде здійснити посадку на полігоні в штаті Юта 2031 року.
Наразі ні NASA, ні ESA офіційно не схвалили місію Mars Sample Return. Але учасники MEPAG сподіваються, що керівництво відомств розгляне і затвердить план з повернення марсіанського ґрунту ще до кінця поточного року. Відомо, що ESA вже оголосило тендер на створення апарата ERO.
За матеріалами https://spacenews.com