NASA сподівається, що заборону на комерційні надзвукові польоти скасують

Розробники сподіваються, що завдяки унікальній конструкції нового літака вдасться зменшити силу звукового удару і зробити його набагато тихішим. Масштабна модель апарата X-59 уже пройшла випробування в аеродинамічній трубі.

Тестування моделі X-59 у аеродинамічній трубі
Тестування моделі X-59 в аеродинамічній трубі. Джерело: NASA

NASA створює новий апарат

Національна аерокосмічна адміністрація США (NASA) намагається оминути обмеження щодо застосування комерційних надзвукових апаратів над поверхнею Землі. Сьогодні у цивільній авіації заборонена експлуатація літаків, швидкість яких перевищує 350 м/с. Це пов’язано з тим, що у польоті вони створюють забагато шуму.

Для розв’язання цієї проблеми NASA створює експериментальну модель X-59 за технологією Quiet SuperSonic Technology (QueSST). Метод полягає у використанні довгого вузького фюзеляжу, а також розташування додаткових горизонтальних площин попереду крил планера. Інженери з проєкту агентства з комерційної надзвукової технології (CST) сподіваються, що ці технічні рішення допоможуть зменшити шум у разі подолання звукового бар’єра. При цьому амплітуда коливань буде знижена зі 110 до 60 децибелів.

Розробники вже провели симуляцію в аеродинамічній трубі, щоби візуалізувати технологію. При цьому вони використовували модель літака завдовжки 50 см. За допомогою спеціальних камер інженери побачили, як ударні хвилі розповсюджуються навколо апарата, та порівняли ці зображення з комп’ютерним моделюванням польоту X-59. В результаті вони дійшли висновку, що нова технологія справді знижує рівень шуму при подоланні звукового бар’єра. Крім того, конструкція літака дозволяє контролювати рівень коливань.

Чому важливо позбутися удару під час надзвукових польотів

У березні модель літака вирушить до Токіо, де Японське аерокосмічне агентство (JAXA) та Boieng спільно проведуть додаткові випробування. Це стане останнім етапом підготовки до перших польотів. Наразі NASA та Lockheed Martin завершують складання X-59 у Каліфорнії.

Розробники планують розпочати льотні випробування наприкінці 2022 року. Якщо вони завершаться успіхом, то цивільна авіація зможе вирішити проблему звукового удару при подоланні швидкості 350 м/с.

За матеріалами: www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії