NASA схвалила будівництво супутника-заправника

NASA офіційно затвердила дизайн супутника OSAM-1 (On-orbit Servicing, Assembly, and Manufacturing). Це означає, що компанія Maxar, яка займається його створенням,  може розпочати виготовлення компонентів космічного апарата, їхнє збирання та подальше тестування.

Корпус OSAM-1. Джерело: Maxar Technologies

OSAM призначений для обслуговування та продовження терміну служби старих супутників. Будівництво апарата фінансується NASA у межах програми TDM (Technology Demonstration Missions). Її метою є підтримка інноваційних проєктів, що сприяють впровадженню нових космічних технологій

ОSAM-1 вирушить у космос у другій половині 2022 року. Його метою стане старий супутник Landsat 7, який був запущений ще 1999-го і майже вичерпав запаси палива. Він розташований на 700-кілометровій сонячно-синхронній орбіті. Спочатку OSAM-1 зістикується з Landsat 7, використовуючи для цього дві роботизовані руки, потім спробує дозаправити супутник.

Варто зазначити, що конструкція Landsat 7 не передбачає можливості орбітальної дозаправки. Тому конструкторам OSAM-1 довелося вдатися до складної схеми. Щоб провести дозаправку, апарату доведеться зняти з Landsat 7 теплоізоляційне покриття, відкрутити кришку заправного клапана, під’єднати до нього заправний пристрій і перекачати паливо. Потім OSAM-1 має повернути кришку і теплоізоляцію на місце.

OSAM-1 (концепт). Джерело: NASA

Успіх цієї операції стане важливою віхою, довівши реальність обслуговування космічних апаратів, конструктори яких не передбачили можливості дозаправки. Варто зауважити, що дозаправка Landsat 7 є не єдиною метою OSAM-1. Він також повинен буде побудувати функціональну антену діаметром 3 м, здатну передавати сигнали в Kа-діапазоні, і легку 10-метрову балку. Для цього буде використаний п’ятиметровий роботизований маніпулятор SPIDER (Space Infrastructure Dexterous Robot). За задумом розробників, експеримент продемонструє можливість спорудження великих структур у космосі без безпосередньої участі людей.

За матерыалами https://www.nasa.gov