NASA розповіла про останні відкриття апаратів Voyager

5 листопада 2018 року Voyager 2 став другим в історії активним космічним апаратом, який залишив межі геліосфери (області навколо Сонця, в якій домінують сонячний вітер і магнітні поля) і вийшов у міжзоряний простір. Навряд чи його конструктори навіть у найсміливіших мріях розраховували на таке довголіття: адже номінальний термін роботи апаратів Voyager становив лише 4 роки. Але обидва зонди все ще в строю і підтримують зв’язок із Землею.

Автоматичні апарати Voyager створювалися з цілком певною метою — для досліджень планет-гігантів. Проте на їхньому борту є кілька інструментів, які можна використовувати для вивчення параметрів навколишнього середовища. Дані, які вони передають, є унікальними: апарати перебувають там, де раніше ніколи не бував жоден земний посланець. 27 березня на сайті NASA опублікували пресреліз, що розповідає про те, що ж вони виявили в міжзоряному просторі.

Одним з основних робочих інструментів місії є магнітометр. Опублікований NASA графік демонструє, що коли Voyager 1 ще перебував усередині геліосфери, він реєстрував значні коливання магнітних полів, спричинені сонячною активністю. Однак після того, як апарат вийшов у міжзоряний простір, ці коливання припинилися. Вимірювана зондом напруженість магнітних полів майже не змінилася, проте Сонце більше не чинить на них жодного впливу. За словами вчених, після того, як Voyager 2 увійшов у міжзоряний простір, вони зареєстрували аналогічний ефект.

Дані магнітометра Voyager 1. Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center/Jet Propulsion Laboratory

Інший важливий інструмент на борту Voyager, який використовується для визначення характеристик навколишнього середовища — детектор частинок CRS (Cosmic Ray Subsystem). Він визначає кількість заряджених частинок низьких енергій (5 МеВ) і частинок високих енергій (70 МеВ). Основним джерелом перших є Сонце, другі потрапляють у Сонячну систему з міжзоряного простору.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Побудовані на підставі даних CRS графіки демонструють, що в міру наближення до межі міжзоряного простору кількість частинок низьких енергій почала зменшуватися, а високих енергій — навпаки, збільшуватися. Після того як апарати покинули геліосферу, стався різкий «обрив». Зараз прилади Voyager практично не реєструють частинок низьких енергій.

Дані детекторів заряджених частинок CRS, встановлених на апаратах Voyager 1 і Voyager 2. Джерело: NASA’s Jet Propulsion Laboratory/NASA Headquarters/Patrick Koehn

На відміну від Voyager 1, у його «побратима» є активний інструмент для вивчення плазми PLS (Plasma Spectrometer). Вчені з нетерпінням чекали результатів його перших вимірювань за межами геліосфери. Прилад продемонстрував, що плазма міжзоряного походження має вищу щільність, але меншу швидкість і температуру, ніж та, яку виробляє Сонце. Це пов’язано з тим, що потік міжзоряної плазми, яка «набігає», скупчується біля кордонів геліосфери.

Також PLS показав, що відбувається із сонячною плазмою в міру наближення до межі міжзоряного простору. Верхній графік демонструє, що швидкість вихідної від Сонця плазми зменшується і падає до нуля. Потім її потік відхиляється назовні. Це видно за двома нижніми графіками, що показують швидкість вгору/вниз і поперечну швидкість. Грубо кажучи, потік сонячного вітру стикається з міжзоряним середовищем і відкидається назад, подібно до хвиль, що вдаряються об скелі.

Дані плазмового інструменту Voyager 2, що демонструють зміни швидкості сонячного вітру в міру наближення до межі міжзоряного простору. Джерело: NASA’s Jet Propulsion Laboratory/ Michigan Institute of Technology/John Richardson

Voyager 1 і Voyager 2 мають у запасі ще кілька років роботи в міжзоряному просторі. За оцінками інженерів, енергії, що виробляється їхніми радіоізотопними генераторами, вистачить, щоб зонди змогли підтримувати зв’язок із Землею приблизно до 2025 року.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів