У NASA «познущались» із манекена, названого на честь інженера Apollo 13

NASA повідомляє про новий етап досліджень за участю манекена під назвою Мунікін Кампос (Moonikin Campos), який відіграв роль пасажира космічного корабля Orion під час місії Artemis I. Цей манекен, одягнутий у скафандр системи виживання екіпажу OCSS (Orion Crew Survival System), пройшов серію випробувань, щоб допомогти інженерам краще розуміти умови польоту всередині корабля в ході пілотованих місій на Місяць.

Moonikin Campos
Moonikin Campos сидить у кріслі капсули Orion на санчатах для тестування на авіабазі Райт-Паттерсон в Огайо. Джерело: NASA

Скафандр OCSS буде використовуватися астронавтами під час найдинамічніших фаз польоту — під час запуску, гальмування в атмосфері Землі та приземлення. Мунікін Кампос був оснащений різноманітними датчиками, які реєстрували прискорення та вібрації при польоті навколо Місяця.

Після повернення на Землю останнє випробування манекена відбулося на авіабазі Райт-Паттерсон у штаті Огайо. Тут інженери провели краш-тест на спеціальних санях, що імітували непередбачувану посадку. Такий вид тестування широко використовується для оцінки ефективності утримуючих систем — таких, як автомобільні сидіння та ремені безпеки — у ситуаціях зіткнень.

Манекен на межі можливостей людини

Манекен Мунікін Кампос отримав своє ім’я на честь інженера NASA Артуро Кампоса, який відіграв важливу роль у безпечному поверненні екіпажу Apollo 13.

Співробітники NASA спільно з експертами ВПС США провели випробування для кращого розуміння того, як система OCSS і крісло Orion функціонують під час екстремальних прискорень, що відчувають астронавти під час старту й у космосі. Отримані дані допоможуть поліпшити дизайн скафандра, шолома та сидіння для майбутніх місій Artemis.

Манекен сидить у кріслі Orion
Манекен сидить у кріслі корабля Orion. Джерело: NASA

Для випробувань у Райт-Паттерсоні була використана система саней довжиною кількадесят метрів. Манекен розігнали до шаленого прискорення 19G, тобто воно перевищує звичайну силу тяжіння в 19 разів. Це вважається межею для звичайних людей. Експеримент дозволив інженерам детально вивчити вплив на манекен під час початкових моментів прискорення за допомогою високошвидкісних камер.

На манекені та навколо нього були різнокольорові наклейки, що полегшували відстеження його руху в ході сповільненого відтворення тесту. Отримані дані допоможуть покращити безпеку та комфорт астронавтів під час майбутніх місій Artemis.

Moonikin Campos
Moonikin Campos на санях-прискорювачах очікує на запуск. наклейки : NASA

Мунікін Кампос далі відправиться до Космічного центру NASA ім. Кеннеді у Флориді, де він буде використаний у ході вібраційних випробувань корабля Orion для місії Artemis II. Ці випробування допоможуть переконатися, що корабель здатний підтримувати безпечні та комфортні умови для астронавтів під час динамічних етапів наступної експедиції до Місяця.

Раніше ми повідомляли про те, як лялька Snoopy відчула гравітацію всередині Orion.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine