NASA побудує новий ультрафіолетовий телескоп

NASA схвалила будівництво ультрафіолетової обсерваторії UVEX (Ultraviolet Explorer). Щоправда, через проблеми з бюджетом її запуск буде відкладено на два роки.

Концепт телескопа UVEX. Джерело: Caltech

Проєкт UVEX був розроблений Каліфорнійським технологічним інститутом. Апарат проведе високочутливий огляд усього неба в ультрафіолетовому діапазоні хвиль, що дасть змогу отримати більше інформації про те, як розвиваються галактики та зорі. UVEX також зможе швидко наводитися на джерела ультрафіолетового випромінювання. Це дасть змогу зафіксувати вибухи, які виникають за сплесками гравітаційних хвиль, спричинених злиттям нейтронних зір. Телескоп також буде оснащений ультрафіолетовим спектрографом для вивчення наднових і масивних зір.

Телескоп UVEX розробляється в межах програми Explorer. За класифікацією NASA це місія середнього класу. Її бюджет становитиме 300 млн доларів. Але, попри це, запуск UVEX затримається на два роки. Замість спочатку запланованого 2028 року, телескоп вирушить у космос не раніше 2030 року.

Причиною є фінансові проблеми, з якими нещодавно зіткнулася NASA. Минулого року бюджет організації замість очікуваного збільшення був заморожений рівнем 2022 року. У 2024 році ситуація, найімовірніше, не зміниться. В умовах подібної невизначеності NASA довелося заморозити й відкласти низку проєктів до кращих часів. І UVEX не став винятком.

Раніше ми розповідали про те, що Лабораторії реактивного руху NASA довелося звільнити 8% свого штату через брак грошей.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine