NASA опублікувала вражаючі пробні зображення телескопа James Webb, а вчені показали процес утворення перших квазарів: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин до сніданку: крихітний навушник стежитиме за сном астронавтів у космосі. В Україні стартують перші змагання з віртуального моделювання ракет, а Китай успішно використовує технологію «гальмівного вітрила» для боротьби зі сміттям на орбіті.

Навіть інженерні тестові зображення нового космічного телескопа вражають

У середу ввечері NASA опублікувала «тестове» зображення з космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST), яке ддозволяє стверджувати, що майбутні наукові зображення та дані будуть не менш вражаючими. Публікація тестової фотографії, яку співробітники групи супроводу називають «одним із найглибших коли-небудь отриманих зображень Всесвіту», здається мало не фальшивкою, тому що вона неймовірно гарна для одноразового інженерного кадру.

Космічне агентство отримало зображення наприкінці травня під час тижневого тесту стабільності, проведеного для демонстрації можливостей датчика точного наведення телескопа. Цей інструмент, наданий Канадським космічним агентством, допомагає JWST знаходити та захоплювати астрономічні цілі.

В Україні стартують перші змагання з віртуального ракетомоделювання

В Україні стартували онлайн-змагання із ракетомоделювання Noosphere Space Games «Час підкорювати космос». Учасники сконструюють і запустять власний віртуальний космічний корабель у грі-симуляторі, передає прес-служба Асоціації «Ноосфера».

Подібні змагання відбудуться в Україні вперше. Для їх проведення використовується оригінальна відеогра Kerbal Space Program (США) — один із найуспішніших симуляторів космічних польотів. Учасники змагатимуться за призовий фонд 1000 доларів США, участь у змаганнях — безоплатна.

Вчені показали, як утворилися перші квазари

Дослідники створили модель, що показує, як перші квазари могли утворитися менш ніж за мільярд років після Великого вибуху. Вчені довели, що надмасивні чорні діри можуть формуватися колосальними газовими потоками.

Співробітники Університету Портсмута створили модель утворення квазарів у дуже ранньому Всесвіті. Кожен із цих об’єктів являє собою активне ядро галактики. У його центрі є надмасивна чорна діра. Зараз такі об’єкти переважно ростуть завдяки злиттю менших чорних дір.

Новини ринку

Virgin Galactic заявила, що Aurora Flight Sciences побудує два нові «базові кораблі» для своїх суборбітальних космопланів наступного покоління. Джерело: Virgin Galactic.

Virgin Galactic обирає Aurora Flight Sciences для будівництва нових материнських літаків

Virgin Galactic оголосила про підписання угоди з дочірньою компанією Boeing про будівництво двох нових літаків, що будуть використовуватись як стартові платформи для її суборбітальних космічних літаків наступного покоління. Вартість контракту не розголошувалась, але, згідно з документами, поданими до Комісії з цінних паперів і бірж США, він включає поєднання замовлень із фіксованою ціною і тимчасовими витратами та матеріалами, а також заохочення для Aurora, якщо вона завершить виконання контракту вчасно, в межах бюджету чи з поліпшеними характеристиками.

Venture Orbital Systems отримує мільйони євро від фінансування серії A для своєї програми мікропускових установок

Компанія Venture Orbital Systems (VOS) за останні кілька місяців продемонструвала стійкий прогрес у розробці своєї орбітальної ракети-носія. Щоб посилити цей імпульс, вона нещодавно уклала велику інвестиційну угоду, що містить вирішальну підтримку та закриття раунду фінансування серії A у розмірі 10 млн. євро. Це фінансування буде важливим чинником для всіх проектів і заходів, які компанія тепер має здійснювати, щоб прокласти VOS шлях на орбіту.

Прощавай, космічне сміття! Китайські інженери успішно використовують технологію «гальмівного вітрила»

У середу Шанхайська академія космічних технологій оголосила, що китайські вчені успішно розгорнули гальмівне вітрило для зведення з орбіти нещодавно запущеної ракети «Чанчжен-2». Ця подія стала першим випадком такого експерименту з ракетою.

Гальмівне вітрило являє собою мембрану, схожу на повітряний змій, площею у повністю розгорнутому стані 25 м². Його товщина становить лише одну десяту діаметра людської волосини, що не завадило йому збільшити атмосферний опір і прискорити падіння останнього ступеня ракети масою 300 кг (661 фунт).

Kleos Space відкриває новий об’єкт у Великобританії у Space Park Leicester

Дочірня компанія Kleos Space у Великій Британії починає роботу в дослідному центрі Space Park Leicester. Вона планує відкрити нове підприємство у цій країні, щоб забезпечити доступ до технічної спільноти, а також можливості для досліджень, розробок і виробництва. Компанія даних радіочастот (RF) оголосила про це у середу.

Space Park Leicester — це проєкт під керівництвом Університету Лейстера у партнерстві з місцевою владою, який об’єднує космічні можливості та компанії, що займаються проєктуванням і створенням супутників, програмного забезпечення та його додатків. Минулого року в комплексі відкрила штаб-квартиру AST SpaceMobile.

Відділ оборонних інновацій США обирає підрядників для створення гібридної космічної мережі

Підрозділ оборонних інновацій США (DIU) уклав контракти з Anduril, Aalyria Technologies, Atlas Space Operations і Enveil в межах проєкту, спрямованого на демонстрацію гібридної архітектури, де комерційні, цивільні та військові супутники можуть обмінюватися даними.

DIU, що базується в Силіконовій долині, був створений для використання технологій комерційного ринку для військових програм. Його проєкт гібридної космічної архітектури здійснюється у співпраці з Космічними силами та Дослідницькою лабораторією ВПС.

Falcon 9 здійснила пуск і приземлилась у рекордній 13-й місії

Ракета-носій Falcon 9 із 53 інтернет-супутниками SpaceX Starlink стартувала у четвер зі Станції космічних сил на мисі Канаверал у Флориді. Приблизно через 8,5 хвилин після старту її перший ступінь повернувся на Землю, здійснивши посадку на автономну баржу Just Read the Introduction, розташовану в Атлантичному океані біля східного узбережжя США.

Цікаве

ESA бере участь у найбільшій конференції наукової фантастики

FedCon — одна з найбільших європейських конференцій наукової фантастики, нинішнього року вона відбулася раніше цього місяця в Бонні (Німеччина). Актори з багатьох втілень «Зоряного шляху», а також «Зоряних війн», «Доктора Хто» та інших науково-фантастичних шоу зустрілися з тисячами шанувальників.

ESA бере участь у FedCon з 2015 року з доповідями, панелями та стендом, присвяченим космічній науці, спостереженням за Землею та дослідженням людини. На цьогорічному заході вчені та інженери з ESTEC, ESOC та EAC розповіли про JWST, зонд Rosetta, операції місії та кар’єру в ESA.

Крихітний навушник стежитиме за тим, як астронавти сплять у космосі

Смарт-пристрій вирушить на МКС, щоб визначити різницю між сном астронавтів на Землі та в космосі. Щоб відстежувати режим сну астронавтів, група вчених із Орхуського університету в Данії розробила невеликий пристрій для вимірювання того, як люди сплять у космосі. Він має назву «вушний ЕЕГ» (вухо-електроенцефалографія), і його можна носити на вусі подібно до навушників. Опинившись на місці, прилад відстежуватиме електричну активність мозку астронавтів, поки вони сплять. За даними співробітників Орхуського університету, він працює шляхом виявлення дуже малих змін напруги на поверхні шкіри всередині вуха, викликаних електричною активністю, що походить від нейронів мозку.

Екстремальна спека у місті

Червень 2022 року став рекордним із температурою повітря більш ніж на 10°C вище середньої для цієї пори року в деяких частинах Європи, Сполучених Штатів і Азії. Побоювання полягають у тому, що ці екстремальні хвилі тепла на початку сезону можуть стати нормою, оскільки зміни клімату продовжують поширюватися. Для тих, хто живе у містах, тепло розсіюється повільніше, створюючи «міські острови тепла», які ще більше ускладнюють повсякденне життя.

Прилад, встановлений на Міжнародній космічній станції, зареєстрував нещодавні екстремальні температури поверхні Землі в деяких європейських містах, включно з Міланом, Парижем і Прагою.

Читайте у попередньому дайджесті: NASA змогла відновити контакт із місячним супутником CAPSTONE, а китайський радіотелескоп стежитиме за небезпечними сонячними спалахами: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine