NASA опублікувала оновлену версію «Блідо-блакитної цятки»

У 1980 р. апарат Voyager 1 здійснив проліт Сатурна, тим самим завершивши свою основну місію. Незабаром після цього відомий вчений і популяризатор науки Карл Саган (Carl Sagan) звернувся до NASA із пропозицією розгорнути камери апарату у бік Сонця, щоб зробити прощальний знімок Землі. Він визнавав, що таке фото не матиме наукового значення. На думку Сагана, цінність знімка полягала б в іншому: побачивши Землю здалеку, людство зуміло б краще усвідомити наше місце у Всесвіті та всю крихкість рідної планети.

Попри підтримку багатьох рядових співробітників, спочатку аерокосмічна адміністрація виступила проти пропозиції вченого, мотивувавши це тим, що з позиції зонда наша планета буде надто близько до Сонця, і така зйомка може пошкодити бортові камери. Потрібно було чимало років, перш ніж Сагану вдалося переконати керівництво NASA. Зрештою, після прольоту Сатурна Voyager 1 не мав інших цілей для фотографування, отже берегти його оптику не було сенсу.

Підготовка до знімання почалася в 1989 р. На те, щоб активувати вимкнені майже десятиліття тому камери та провести калібрування всіх приладів, знадобилося кілька місяців. Нарешті, 14 лютого 1990 р. Voyager 1 розгорнувся і розпочав зйомку Сонячної системи. У цей момент його відхилення від площини екліптики становило 32 °, а відстань до Землі – приблизно 6 млрд км. Передача отриманої інформації зайняла близько пів року.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Світлина Pale Blue Dot (оригінальна версія). Джерело: NASA

На одному зі знімків виявилася невелика світла точка, що займає 0,12 пікселя. Це наша планета. Знімок отримав назву Pale Blue Dot (блідо-блакитна точка) і нині вважається однією з найвідоміших астрофотографій всіх часів.

На честь 30-річчя історичної зйомки NASA опублікувала оновлену версію зображення, отриману після повторної обробки даних Voyager 1 із використанням сучасних програмних засобів та методів. Світла смуга, в центрі якої знаходиться Земля – ​​так званий дифракційний промінь, що виник через розсіювання сонячного світла в оптиці камери у зв’язку з малим кутом між об’єктом знімання та Сонцем.

Світлина Pale Blue Dot (оновлена версія). Джерело: NASA

Загалом Voygaer 1 зробив близько 60 прощальних знімків Сонячної системи, що утворили т.зв. «сімейний портрет». Крім Землі, на нього потрапили Венера, Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун. Меркурій знаходився надто близько до світила, що не дозволило його сфотографувати, а Марс «загубився» у відблисках сонячного світла, що переломився в оптиці. Плутон виявився занадто тьмяним, щоб його можна було розрізнити на отриманих зображеннях (попри те, що незадовго до цього він пройшов найближчу до Сонця точку своєї орбіти).

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів