NASA не вдасться скоротити витрати на місячну ракету SLS

Нещодавно Управління генерального інспектора NASA провело аудит планів скоротити вартість ракети SLS шляхом реорганізації її виробництва. Досягти зниження її ціни на 50 відсотків таким чином не вдасться, хоча вона справді стане трохи дешевшою.

Ракета SLS
Ракета SLS. Джерело: NASA

Плани знизити вартість SLS

Плани знизити вартість місячної програми Artemis нереалістичні. Такі висновки містяться у нещодавно оприлюдненому звіті Управління генерального інспектора NASA. І це може стати перешкодою для подальших планів освоєння космосу.

Гігантська ракета SLS є головним компонентом програми Artemis. Вона має неймовірну тягу в 32 млн ньютонів і в листопаді минулого року вже продемонструвала свою здатність відправити корабель Orion у подорож навколо Місяця.

Однак фахівці вже підрахували, що у 2025 році вартість тільки виробництва однієї ракети складатиме 2,5 млрд доларів. Це набагато більше, ніж розраховували у 2012-му, коли розпочинали програми. Проте невідомо, що буде з бюджетом NASA. Чинна адміністрація запросила його збільшення, але є всі ознаки, що його зменшать і деякі місії доведеться відкласти.

Як знизити вартість ракети

Для того, аби вийти з ситуації, керівники проєкту Artemis запропонували план, який передбачав, що одну ракету SLS можна буде виготовити лише за 1,25 млрд доларів. Основним способом досягти цього називався перехід від послуг багатьох постачальників до одного об’єднаного підрядника.

Зараз головним підрядником є Boeing. Aerojet Rocketdyne постачає для них двигуни першого ступеня RS-25, а Northrop Grumman — два твердотільні ракетні прискорювачі. Lockheed Martin є головним підрядником Orion, тоді як United Launch Alliance та Європейське космічне агентство також беруть участь у програмах SLS та Orion.

Новий контракт під назвою Exploration Production and Operations Contract (EPOC) передбачав угоду SLS зі спільним підприємством Boeing і Northrop Grumman під назвою Deep Space Transport, LLC. Саме воно і буде повністю займатися виготовленням ракети.

Крім об’єднання, план передбачає пошук для SLS нових клієнтів. Очікується, що якщо знайти для ракети якихось сторонніх клієнтів, то її випуск вдасться збільшити, а це означатиме, що кожен окремий екземпляр виявиться дешевшим.

Як зміняться плани NASA

Аудит показав, що заявлених цілей усі ці плани не досягнуть. Певне зниження ціни ракети буде, проте воно складатиме не більш як 20 відсотків, тобто вона становитиме близько 2 млрд доларів. А ось ідея розширити клієнтську базу — дуже хороша.

Як це вплине на плани реалізації програми Artemis, лишається незрозумілим. Поки що серйозних змін у розкладі не оголошено. У листопаді 2024 року в межах другої місії четверо астронавтів мають облетіти навколо Місяця і повернутися на Землю.

Потім у грудні 2025-го у межах місії Artemis III має відбутися посадка на Місяць наступної четвірки. 2028 року в межах четвертої місії має розпочатися будівництво місячної орбітальної станції Gateway, а 2029-го — відбутися п’ята місія.

Однак кінцеву мету Artemis ніхто не корегував ще з часів президентства Барака Обами. Вона, як і раніше, стверджує, що до 2040 року люди мають потрапити на поверхню Марса. Наскільки реальними є ці плани, залишається тільки здогадуватися.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine