NASA готується укласти контракт на закупівлю запусків SLS

Найближчим часом NASA планує змінити схему роботи з надважкою ракетою SLS. Замість безпосередньої купівлі самого носія, як це робиться зараз, аерокосмічна адміністрація купуватиме пускові послуги у спільного підприємства Boeing та Northrop Grumman. Про це свідчать нещодавно опубліковані документи NASA.

Ракета SLS
Ракета SLS на стартовому майданчику. Джерело: NASA/Ben Smegelsky

На сьогодні SLS  — єдина ракета, яка безпосередньо належить NASA. Її компоненти закуповуються у виробників (перший і другий ступені — у Boeing, бічні прискорювачі — у Northrop Grumman), потім інженери займаються їхнім тестуванням, збиранням та підготовкою до запуску. Проте вже найближчим часом NASA збирається перейти до схеми, коли замість ракети закуповується сама пускова послуга. Вона купуватиметься у Deep Space Transport — спільного підприємства, яке буде створене компаніями Boeing та Northrop Grumman.

Згідно з опублікованими документами, базовий контракт NASA і Deep Space Transport охоплюватиме місії з Artemis V до Artemis IX. Він може бути продовжений ще на п’ять місій Artemis (до 2036 року) та на десять інших місій, не пов’язаних із цією програмою. Deep Space Transport також зможе продавати пускові послуги іншим замовникам.

Поки що NASA не розкриває орієнтовну вартість контракту з Deep Space Transport. Але, згідно з заявами представників організації, вони сподіваються, що нова схема дозволить знизити на 50%, або навіть більше, вартість запуску SLS — до позначки в 1 — 1,5 млрд доларів. Крім того, у NASA вважають, що з метою здешевлення немає сенсу передавати виробництво компонентів ракети іншим підприємствам. За оцінками аерокосмічної адміністрації, освоєння виробництва ступенів SLS сторонньою компанією займе десять років, твердопаливних прискорювачів — дев’ять, двигунів RS-25 — до семи років.

Двигун RS-25, встановлений на першому ступені ракети SLS. Джерело: NASA

Водночас варто зазначити, що автори торішнього звіту, опублікованого Управлінням генерального інспектора NASA, дуже скептично поставилися до перспективи досягти будь-якого значного зниження вартості SLS. За оцінками ревізорів, один пуск надважкої ракети коштуватиме NASA 2,2 млрд доларів. Якщо додати до цього вартість корабля Orion, а також наземних систем, ця цифра зросте до 4,1 млрд доларів.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

«Сріблясті змії»: астронавт показав красу річок з космосу при світлі Місяця
Більше Ланіакеї: Чумацький Шлях може бути частиною масштабнішої структури Всесвіту
Антарктика зеленіє: свідчення супутників
Лазерний сигнал з орбіти Марса: апарат Psyche оновив рекорд дальності оптичного зв’язку
Проклятий скарб: як продаж метеорита занапастив життя «мільйонеру»
Вивчення масових вимирань допоможе вченим шукати інопланетне життя
Камінь віком 2 млрд років відкрив таємницю марсіанського життя
Погляд у молодість Чумацького Шляху: James Webb зазнімкував зоряне надскупчення
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона