Генеральний інспектор NASA спрогнозував нові перенесення місій на Місяць

Минулого тижня NASA провела пресконференцію, присвячену стану програми Artemis. На ній, зокрема, оголосили про перенесення пілотованих місій Artemis II та Artemis III на 2023 та 2025 рік. Перша передбачає обліт Місяця на кораблі Orion, друга — висадку астронавтів на південному полюсі супутника з використанням корабля Starship.

Ракета SLS в уявленні художника. Джерело: NASA

На жаль, це може бути не останнє перенесення. 15 листопада офіс генерального інспектора NASA (Office of Inspector General — OIG) опублікував звіт, присвячений процесу реалізації програми. У ньому міститься досить невтішний висновок, що Artemis загрожують нові серйозні затримки.

Автори документа дійшли такого висновку, зважаючи на поточний стан програми, рівень її фінансування, розрахунковий час для створення всієї необхідної техніки та інфраструктури, а також досвід реалізації попередніх великих проєктів NASA. На думку експертів, місія Artemis I (перше безпілотне випробування ракети SLS та корабля Orion), запуск якої запланований на лютий 2022-го, швидше за все, вирушить у космос лише влітку. Своєю чергою Artemis II навряд чи буде реалізована раніше середини 2024 року.

Але найбільший скептицизм експертів викликали терміни реалізації місії Artemis III. Вони прогнозують, що місячний посадковий апарат, розробкою якого займається компанія SpaceX, буде створений із запізненням на 3,5 року. У такому разі NASA зможе висадити людей на південний полюс Місяця не раніше 2028-го (і це за умови, що розробка Orion і SLS більше не відхилятиметься від графіка).

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Звіт також розкритикував політику NASA щодо витрат на програму Artemis. Автори документа надали свої підрахунки, згідно з якими в період з 2012 по 2025 рік аерокосмічна адміністрація загалом витратить 93 млрд доларів на створення різних елементів програми. За цими ж оцінками, вартість реалізації перших чотирьох місій Artemis становитиме 4,1 млрд доларів за запуск. Ця сума включає витрати в 2,2 млрд на ракету SLS, 1,3 млрд на корабель Orion (у тому числі 300 млн за його службовий модуль) і ще 568 млн на наземну інфраструктуру.

Зважаючи на це, OIG рекомендував NASA розглянути можливість у майбутньому відмовитися від архітектури місій з використанням ракети SLS та корабля Orion, і натомість розглянути можливість використання дешевших комерційних носіїв (Starship/Super Heavy та New Glenn), які мають з’явитися найближчими роками. Але, судячи з недавніх заяв керівництва відомства, наразі воно не готове піти на такий радикальний крок.

За матеріалами https://spacenews.com