Найкращі фантастичні аніме: що дивитися для ознайомлення з жанром

Ця стаття була опублікована у 185-му номері журналу The Universe Space Tech. Її авторка — Анна Волковажурналістка

Аніме — це мультфільми, розраховані не тільки на дітей, але й на дорослу аудиторію. У них достатньо часто підіймаються ті самі питання, що й у книгах, які вважаються класикою світової фантастики. Проте чимало серйозних прихильників цього жанру досі ставиться до нього з упередженням. Аби це змінити, ми створили підбірку кращих повнометражних аніме-фільмів і серіалів про технології майбутнього та космічні пригоди.

Японська анімація активно розвивалася ще з початку 1960-х років. Проте більш-менш серйозні науково-фантастичні теми з’явились у ній у другій половині 1970-х. А вже у 1980-х вона породила чимало зразків цього жанру, які не лише не поступалися голівудським фільмам, але й багато в чому надихнули режисерів зі США на створення нових робіт.

Найвідоміший приклад — повнометражний анімаційний фільм Мамору Осії «Привид в обладунках». Саме він свого часу надихнув тоді ще братів Вачовскі на створення «Матриці». А 2017 року за його мотивами було знято голівудський фільм зі Скарлет Йогансон у головній ролі. Проте фантастика в аніме ним зовсім не обмежується.

Тож радимо вам подивитися наступне:

Спогади про майбутнє (1995)

Наукпоп-антологія, що об’єднала меланхолійні картини життя у построзвиненій Японії та світі за її межами. Кращою її частиною прийнято вважати картину «Магнітна троянда», де йдеться про роботу космічних сміттярів, які розбирають на запчастини старі супутники та космічні кораблі, що вийшли з ладу і дрейфують Всесвітом як нове сміття. Тут і переоцінка життя з надбаннями, які втратили свою цінність, і пошуки сенсу буття, і навіть натяки на містику. Однак головним мотивом «Магнітної троянди» є світ омани, куди так легко потрапити, ностальгуючи за минулим. Саме цей мотив відсилає нас до класичної дилеми кіберпанку та робить першу новелу зі «Спогадів про майбутнє» такою актуальною.

Ковбой Бібоп (1998)

Події цього космічного вестерна розгортаються 2071 року, коли Земля практично покинута, а її мешканці розкидані Всесвітом і шукають кращої долі на інших планетах. Утім, попри шалені зміни, професія мисливця за головами лише набула актуальності, тож головні герої не гають часу та мандрують галактиками у пошуках злочинців. Це аніме насамперед спонукає до роздумів над поняттями справедливості, добра та зла у надрозвиненему світі, де звичні межі етики давно стерлися.

Ерго Проксі (2006)

На відміну від двох попередніх аніме, події «Ерго Проксі» відбуваються на Землі, яка мало чим нагадує знайому нам планету. Після страшної техногенної катастрофи, спричиненої діяльністю людства, вона перестала бути придатною для життя, а люди, котрі вижили, мешкають у містах-куполах разом із андроїдами-авторейвами. У такому середовищі все актуальнішими стають питання цінності людського життя та емпатії. Однак населення куполів продовжує понад усе цікавити одвічне питання: хто нас створив і навіщо? А відповідь на нього прихована в далекому космосі, про який давно вже не мріють мешканці отруєної планети. Окрім захопливого сюжету, «Ерго Проксі» містить чимало алюзій і посилань на відомі твори мистецтва, що додає аніме власного шарму.

Космічні пригоди Кобри (1982)

Дещо менш трагічне аніме, ніж вищезгадані, однак його неможливо не включити до переліку, адже тут є все, за що так люблять фантастичну анімацію: відкритий Всесвіт, наповнений невідомими злочинцями, космічні кораблі, що дрейфують зоряними просторами, складні дилеми, які вирішує вольовий головний герой. В основі сюжету пригоди капітана космічного корабля, який боровся з піратами, однак втратив пам’ять і продовжив існування у тілі звичайного корпоративного працівника. Та одного дня минуле постукало у двері крізь шолом віртуальної реальності, висмикнувши Кобру з комфортного існування (нагадує культовий фільм «Згадати все» 1990 року, чи не так?).

Бажаємо приємного перегляду!

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine