Найцікавіші астрономічні події березня 2025 року

Перший весняний місяць цього року виявиться вельми багатим на астрономічні події. Так, наприклад, вже 1 березня вечірнє небо прикрасить видовищна конфігурація з молодого Місяця, Меркурія і Венери. Та й перші два тижні будуть доволі вдалими для спостережень найшвидшої планети Сонячної системи. У деяких точках планети можна буде побачити аж два затемнення — повне місячне та часткове сонячне. А ще саме у березні Сатурн остаточно «втратить» свої кільця, хоча ця подія для спостережень виявиться недоступною через його близькість до Сонця. Продовжують радувати й яскраві планети — Венеру, Юпітер і Марс легко помітити неозброєним оком та приємно розглядати в телескоп. 

Для фанатів змінних зір стає доступною Т Північної Корони — її тепер можна спостерігати на вечірньому небі. Це та сама зоря, на яскравий спалах якої ми очікуємо з минулого року. Цьогоріч шанси підвищуються, хоча, звичайно, жодних гарантій немає. Сприятливий сезон спостережень триватиме орієнтовно до середини осені.

Поки звечора ще можна насолоджуватися Плеядами, скупченням Ясла та Туманністю Оріона, а на темному небі — примарним зодіакальним світлом. Останнє найкраще спостерігається якраз поблизу рівнодення. Саме весняне рівнодення теж відбудеться у березні — 20-го числа, після чого розпочнеться астрономічна весна, що триватиме аж до літнього сонцестояння. У другій половині ночі починають підніматися літні сузір’я, що дають змогу побачити, наприклад, кулясті скупчення у Геркулесі, Лірі та Стрілі. Ближче до ранку тих, хто опиниться під темним небом, тішитиме широка смуга Чумацького Шляху.

Перелік подій

👀 🔭 📷 1 березня — сполучення Місяця з Меркурієм, для України Місяць (3%) опиниться у 5,5° від Меркурія (-1,0m). 

👀 🔭 📷 5 березня — Місяць (38%) пройде неподалік від розсіяного скупчення Плеяди.

👀 🔭 📷 8 березня — Меркурій (-0,4m) у найбільшій східній елонгації.

👀 🔭 📷 9 березня — Місяць (75%) у сполученні з Марсом (-0,1m); о 3:54 за Києвом небесні тіла перебуватимуть лише у 0,8° один від одного низько над горизонтом. Кращий час спостережень — ніч з 8 на 9 березня.

👀 🔭 📷 14 березня — місячна повня та повне місячне затемнення; в Україні буде видно лише півтіньову фазу.

👀 🔭 📷 20 березня — весняне рівнодення, початок астрономічної весни, точний час події — 11:01 за Києвом.

👀 🔭 📷 23 березня — кільця Сатурна повернуться до нас ребром і повністю зникнуть для земного спостерігача. Вигляд «оголеного» Сатурна ми не побачимо через його близькість до Сонця: 12 березня відбудеться їхнє сполучення.

👀 🔭 📷 29 березня — часткове сонячне затемнення, майже невидиме в Україні, але доступне у західній півкулі. 

Детальний огляд найцікавіших подій

1 березня: Місяць між Меркурієм та Венерою

Вже перший весняний вечір порадує нас видовищною конфігурацією: молодий Місяць, освітлений лише на 3%, перебуватиме у 5,5° від Меркурія (-1,0m) та у 10,5° від яскравої Венери (-4,6m). Розпочинати «полювання» на видовищне небесне шоу можна прямо із заходом Сонця. Час уточнюйте відповідно до свого географічного положення. Найнижчий з трійки об’єкт — Меркурій — опиниться лише у ~14° над горизонтом, тож для спостережень необхідно обирати майданчик з відкритим заходом.

Спостерігаючи у телескоп, ви зможете побачити, що фази Місяця та Венери дуже схожі, хоча остання буде освітлена на 14%. А от Меркурій виглядатиме майже повним — ми будемо бачити 73% його поверхні. Майстерні спостерігачі можуть спробувати знайти й Нептун, який перебуватиме на 2,25° східніше, ніж Меркурій, але це буде вельми складний об’єкт, як через низьку яскравість самої планети, так і через світлий колір західного неба.

В той же день, але трохи раніше, Австралія, Папуа-Нова Гвінея та Соломонові острови зможуть спостерігати вельми рідкісну подію — покриття Меркурія Місяцем.

Розташування Місяця та планет на заході 1 березня відразу після заходу Сонця. Джерело: SkySafari

8 березня: кращий час для спостережень Меркурія

Серед усіх планет, видимих у місті неозброєним оком, Меркурій є найбільш важкодоступною. Пов’язано це з тим, що найшвидша планета Сонячної системи ніколи не опиняється високо в небі, отже роздивитися її можна тільки низько над горизонтом відразу після заходу або безпосередньо перед сходом Сонця, залежно від положення на орбіті. Конфігурація, за якої Меркурій опиняється на максимальній кутовій відстані від Сонця, називається найбільшою елонгацією. 8 березня планета займе саме таке положення — перебуватиме у найбільшій східній (вечірній) елонгації.

У випадку Меркурія найбільші елонгації вельми суттєво відрізняються одна від одної. Одна з причин у тому, що планета рухається доволі видовженою орбітою, відтак, навіть у найбільш сприятливий час для спостережень кутова відстань від Сонця може варіюватися між 18° та 28°. Друга причина — орієнтація площини орбіти Меркурія та рух Землі своєю орбітою. Найшвидша планета ніколи не відходить далеко від площини екліптики, а от кут між нашим горизонтом та екліптикою під час сходу та заходу Сонця змінюється. Зокрема, увечері в день весняного рівнодення та вранці у день осіннього рівнодення цей кут є найбільшим впродовж року.

8 березня 2025 року один із цих факторів зіграє на нашу користь, а один — навпаки. З одного боку, 4 березня Меркурій пройде перигелій, через що під час найбільшої елонгації опиниться лише у 18,2° від Сонця. Але, з іншого боку, ця подія відбудеться незадовго до весняного рівнодення (20 березня), а тому планета буде заходити аж через 1 год. 40 хв. після Сонця.

Зміна фаз Меркурія від астрофотографа Тома Вільямса

14 березня: повне місячне затемнення

Повне місячне затемнення відбувається тоді, коли Місяць, Земля та Сонце розташовуються рівно на одній прямій. До речі, подібні конфігурації з трьома чи більше тілами Сонячної системи називають сизигіями. У цей момент наш природний супутник повністю опиняється в тіні, яку відкидає освітлена Сонцем планета. Якби вона не мала атмосфери, то Місяць би просто зникав. Наявність же атмосфери зумовлює ефект, відомий у народі як «кривавий Місяць». Завдяки тому, що повітря розсіює блакитну частину спектра, але заломлює та пропускає червону, наш природний супутник все ж таки залишається видимим навіть опинившись повністю в тіні, але набуває характерного темно-багряного кольору.

Сама природа явища диктує умови його спостереження. Незалежно від вашого положення на планеті, якщо Місяць під час затемнення 14 березня перебуває для вас над горизонтом, ви побачите відповідну фазу. Повне затемнення триватиме з 08:26 до 09:31 за Києвом, відтак воно буде недоступним для України. Західна частина країни зможе спостерігати початок півтіньової фази (з 05:57), тоді як схід залишиться взагалі без затемнення. У протилежній півкулі планети умови будуть ідеальними: повну фазу зможуть побачити Північна і Південна Америки та Гренландія.

Місячне затемнення 2019 року. Фото: Steve Sagerian

29 березня: часткове сонячне затемнення

Місячні та сонячні затемнення відбуваються парами або трійками, завжди розділеними 14–15 днями, за які фаза Місяця встигає змінитися з повні на молодик або навпаки. Не будуть винятком і затемнення поточного місяця: за повним місячним 14-го березня слідує часткове сонячне 29-го. На відміну від місячного затемнення, доступного ледь не половині земної кулі, сонячне затемнення зможуть побачити тільки ті, хто опиняться під півтінню, відкинутою Місяцем. На жаль, Україні й тут не пощастило — лише на північному заході українці зможуть зафіксувати крихітну частину силуету Місяця на тлі Сонця, при цьому під час найбільшої доступної фази буде закрито лише 4,3% площі диска зорі. Максимальну фазу у 94% зможуть побачити жителі сходу Канади, менші фази будуть доступні мешканцям США, усієї іншої частини Канади, Гренландії, Європи та північно-західної частини Африки.

На момент написання цієї статті одразу три місячних посадкових модулі прямували до нашого природного супутника: Blue Ghost, Nova-C Athena та RESILIENCE. У день затемнення перші два (за умови вдалої посадки) мають працювати на поверхні Місяця, тому ми вирішили, що буде цікавим розглянути, що саме зможуть потенційно побачити ці апарати. Аби дізнатися, який вигляд матиме сонячне затемнення з Місяця, почитайте спеціально присвячену цьому питанню статтю.

Часткова фаза кільцевого сонячного затемнення 2 жовтня 2024 року. Фото: Guillermo Yanez
Новини інших медіа
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування