Надважка китайська ракета буде повністю багаторазовою

Китай провів презентацію проєкту своєї перспективної надважкої ракети «Чанчжен-9». Раніше її планувалося зробити одноразовою. Нині ж розробники обіцяють створити повністю багаторазовий носій, який зможе виводити на низьку навколоземну орбіту 80 тонн вантажу.

Макет «Чанджен-9»
Макет «Чанчжен-9». Джерело: OurSpace

Китайський Starship

Китай готується на початку 2040-х років запустити надважку ракету, яка буде повністю багаторазовою. Про це свідчать презентації проєкту «Чанчжен-9» від Китайської академії ракетних технологій (CALT) на заходах, присвячених національному дню космонавтики в місті Хефей.

Презентація відбулася менш ніж за тиждень після першого тестового запуску корабля Starship компанії SpaceX, який завершився грандіозним вибухом. Тож аналогії та паралелі напрошуються самі собою.

Проєкт надважкого носія «Чанчжен-9» з’явився ще кілька років тому. Але за тодішнім задумом це була цілком звичайна керосин-оксигенова ракета, без жодних натяків на багаторазовість. Тяга її складала 500 тонн, а перший політ мав відбутися 2033 року.

Що зможе нова ракета

Однак минулої осені китайські інженери повідомили, що розробка одноразової версії повністю зупинена і носій буде багаторазовим та метан-кисневим. І ось нарешті зараз стали відомі технічні подробиці.

Ракета буде триступеневою, і кожен зі ступенів використовуватиметься повторно. Проте перший старт, запланований на 2033 рік, ще буде в одноразовому варіанті. Очікується, що ракета заввишки 114 м матиме стартову вагу 4400 тонн і тягу в 6100 тонн.

У повністю одноразовому варіанті носій зможе виводити на низьку навколоземну орбіту 150 тонн корисного вантажу, а якщо зробити багаторазовим перший ступінь, то в космос можна буде запускати 100 тонн вантажу.

Кінцевим же варіантом має стати аналог Starship, який виводитиме на низьку навколоземну орбіту 80 тонн вантажу. При цьому ракета може бути використана і для місячної програми Піднебесної. У цьому випадку йдеться про 50 тонн вантажу на місячній перехідній орбіті та 35 тонн на ній же у багаторазовому варіанті.

Для чого потрібний «Чанчжен-9»

Не варто думати, що «Чанчжен-9» створена спеціально для планів Китаю захопити Місяць. Для цього у них є значно менша, простіша та дешевша «Чанчжен-10», перший запуск якої запланований на 2027 рік. Двох її запусків буде достатньо, щоб зібрати на орбіті місячний корабель із посадковим модулем.

А «Чанчжен-9», як і всі надважкі ракети, необхідна для того, аби відправляти в космос одним цілим великогабаритні конструкції. Наприклад, китайці планують за допомогою цього носія відправити в космос свою орбітальну електростанцію.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Невдале дослідження виявило дивну особливість Чумацього Шляху
Наступна місія до Плутона відбудеться не раніше 2050 року
Водні планети на орбітах білих карликів добре підходять для пошуку життя
Телескоп у Південній Америці зазнімкував космічного коропа коі
Астрономи відкрили чотири мінінептуни
Гігантський Магелланів телескоп став на крок ближчий до будівництва
Ракетний ступінь великим планом: японський супутник здійснив історичне зближення з космічним сміттям
Міжзоряний ремонт завершено: Voyager 1 відновив передачу всіх наукових даних
Важливий експеримент: NASA відправила у космос відео та фото з домашніми улюбленцями
Астрономи відкрили у пари зір дивовижні паралельні диски