Надходить найдовша ніч…

Ніч із 21 на 22 грудня буде найдовшою в 2022 році. Саме під час неї відбудеться зимове сонцестояння — момент, коли центр сонячного диску віддалиться від небесного екватора найдалі на південь. Це станеться незадовго до півночі, точніше — о 23 годині 48 хвилині за київським часом.

Власне, тривалість попередньої та наступної ночі відрізнятиметься від найдовшої менше ніж на хвилину, а схилення центру Сонця — на 5 кутових секунд. Це не така вже й мала величина, яку неважко виміряти сучасними приладами. Складніше було нашим предкам, які спостерігали за небесними явищами неозброєним оком і для точнішої реєстрації моменту сонцестояння будували цілі мегалітичні обсерваторії. Хоча насправді найточніше визначити цей момент можна, вимірюючи пряме сходження нашого світила. Згідно з сучасними уявленнями, зимове сонцестояння настає, коли воно сягає рівно 18 годин, і означає початок астрономічної зими.

В день зимового сонцестояння максимальна висота Сонця над обрієм найменша, а його видимий шлях від сходу до заходу — найкоротший

В цей день у найпівнічнішій точці України опівдні Сонце кульмінує на висоті 14°11’, і ще чотири мінути до цієї величини «додає» атмосферна рефракція. У найпівденнішій точці — на кримському мисі Сарич — максимальна висота нашого світила складе 20°10’ (плюс ще 3’ «рефракційних»). Чим вище Сонце підіймається над обрієм, тим довший його видимий шлях, і тим довшим буде світловий день. Для двох указаних точок він триватиме відповідно 7 годин 44 хвилини та 8 годин 50 хвилин. Різниця — більше години. В наших умовах це дуже суттєво, не в останню чергу через це південь нашої країни знаходиться майже в субтропічному поясі, а північ має виразний помірно-континентальний клімат.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Пройшовши найпівденнішу точку екліптики, Сонце поступово почне наближатися до небесного екватора та у Північній півкулі щодня підніматиметься над обрієм усе вище. Щоб на півночі України воно кульмінувало на такій же висоті, на якій кульмінує в день зимового сонцестояння в її найпівденнішій точці, воно має піднятися по схиленню на 6°. Це станеться вже 31 січня наступного року, тобто більше ніж за місяць — і лише за місяць до початку календарної весни.

21 грудня 2022 року також завершилася трьохсота доба від початку вторгнення в Україну окупаційної армії російської федерації. Тож у найдовшу ніч побажаємо, щоб тепер окупант відступав із наших земель так само невпинно, як відступає темрява перед світлом після зимового сонцестояння.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів