Над Антарктидою вибухнув астероїд 2,5 млн років тому

Близько 2,5 мільйонів років тому над Антарктидою, ймовірно, відбувся вибух астероїда. Цю гіпотезу підтверджує хімічний аналіз понад 100 дрібних зразків порід, які залишилися в льодах Білого континенту, повідомляють дослідники у журналі Earth and Planetary Science Letters. За їх словами, цей стародавній вибух у повітрі над континентом є найдавнішим серед відомих.

Вибух астероїда над Антарктидою
Вибух астероїда над Антарктидою. Ілюстрація: Gencraft

Поверхню Землі та інших тіл часто вражають астероїди, утворюючи помітні кратери. Однак іноді об’єкт розпадається в атмосфері, не досягаючи поверхні, і тому не залишає кратер. Такі повітряні вибухи мають величезну руйнівну міць, перетворюючи кінетичну енергію в ударні хвилі, тиск і тепло. Вчені вважають, що вони знайшли докази такого вибуху, який стався між 2,3 і 2,7 мільйона років тому над Антарктидою.

Дослідники проаналізували 116 дрібних зразків порід, які знайшли в льодовиках континенту. Вони виявили мінерали, характерні для астероїдів, такі, як олівін і шпінель. Точний склад кисню вказує на те, що ці породи утворилися внаслідок повітряного вибуху. За словами вчених, такі повітряні вибухи астероїдів є особливо руйнівними, подібно до величезного смолоскипа, що випаровує все навколо.

Уламка
Хімічний аналіз мікроскопічних уламків гірської породи, зібраних в Антарктиді, свідчить про те, що вони відповідають типу астероїда, відомого як звичайний хондрит, який розпався в атмосфері. Фото: sciencenews.org

Земля досить часто зазнає бомбардування великими уламками позаземного матеріалу, каже Джейсон Перл, фізик із Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса в Каліфорнії, який не брав участі в дослідженні. За його словами, катаклізми на кшталт Челябінського та Тунгуського, відбуваються приблизно кожні 50 і 500 років відповідно.

Джейсон Перл зацікавлений у пошуку інших повітряних вибухів у геологічній історії. За його словами, мають бути знайдені й інші підтвердження. «Я переконаний, що існує більше прикладів», — каже дослідник.

Раніше ми повідомляли про те, як в Антарктиді знайдено метеорит вагою 7,6 кг.

За матеріалами sciencenews.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine