Наче в «Дюні»: вчені розповіли про те, яке майбутнє чекає на Землю

За прогнозами дослідників, через 250 млн років до 92% території Землі може стати непридатною для життя ссавців. Такого висновку дійшла команда європейських учених, які змоделювали наслідки континентального дрейфу. Результати їхнього дослідження опубліковані в нещодавньому випуску журналу Nature Geoscience.

Новий суперконтинент

Як відомо, земні материки не стоять на одному місці. Вивчення історії переміщення тектонічних плит показало, що з періодичністю в 500–600 мільйонів років блоки континентальної кори збираються в єдиний суперконтинент, який потім знову розпадається на окремі фрагменти.

Ймовірний зовнішній вигляд Пангеї Ультіма. Джерело: Alex Farnsworth and Chirs Scotese

Прямо зараз Земля переживає черговий цикл такого розпаду. Але так триватиме не завжди. У майбутньому земні материки знову почнуть збиратися в єдине ціле. Результати комп’ютерного моделювання свідчать про те, що новий суперконтинент під назвою Пангея Ультіма сформується на екваторі приблизно за 250 млн років, коли Атлантичний океан скоротиться, а афро-євразійський континент, що злився, вріжеться в Північну та Південну Америку.

Планета-пустеля

Команда вчених спробувала змоделювати клімат майбутнього суперконтиненту і дійшла досить невтішних висновків. На більшій частині Пангеї Ультіма температура перевищуватиме 40 °C, що зробить її непридатною для життя більшості ссавців. Автори дослідження образно порівнюють умови на суперконтиненті з планетою «Дюна» з однойменного роману і фільму.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Маленькі Капі

До товару

Кліматична карта Пангеї Ультіма. Джерело: Alex Farnsworth and Chirs Scotese

За словами вчених, злиття материків проявлятиметься зростанням вулканічної активності, яка викине в атмосферу величезну кількість вуглекислого газу, що призведе до серйозного нагрівання планети. Регіони в центрі суперконтиненту, далеко від моря, перетворяться на пустелі, в яких зможуть жити лише далеко не всі ссавці. Нестача вологи також зменшить кількість кремнію, що вимивається в океани, який зазвичай видаляє CO₂ з атмосфери. Також необхідно враховувати й Сонце. Через 250 млн років його світність збільшиться на 2,5%, що також зробить свій внесок у кліматичні зміни на Землі.

За найгіршого сценарію, коли рівень вуглекислого газу сягне 1120 частин на мільйон, що більш ніж удвічі вище за нинішній рівень, лише 8% поверхні планети (прибережні та полярні райони) все ще будуть придатні для життя більшості ссавців. Зараз цей показник становить близько 66%. Подібні процеси неминуче призведуть до масового вимирання та повної перебудови всієї екосистеми планети.

Але необхідно зазначити, що це не єдина модель формування Пангеї Ультіма. Інші сценарії припускають, що вона може утворитися не в екваторіальних широтах, а в районі північного полюса, що призведе до більш холодного клімату.

Також варто сказати, геологи мають свідчення, що Пангея та інші попередні суперконтиненти мали великі внутрішні пустелі. Зокрема, аналогічні процеси спостерігалися під час тріасово-юрського вимирання, яке сталося близько 200 млн років тому. Тож формування Пангеї Ультіма не є автоматичним вироком для життя на нашій планеті.

За матеріалами https://www.nature.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів