Екзопланета WASP-76 b добре відома вченим як гарячий юпітер із температурою освітленого боку 2400°С. У новому дослідженні вчені виявили, що в його екстремальній атмосфері дмуть залізні вітри.
Дивовижна WASP-76 b
Екзопланету WASP-76 b із повним правом можна назвати найвідомішим екстремальним світом. Відколи її відкрили у 2013 році, вчені провели чимало досліджень і виявили дивовижні речі. А зараз її чудеса доповнилися ще й залізними вітрами.
WASP-76 b розташована на відстані 391 св. року від нас у напрямку сузір’я Риб. Вона являє собою газовий гігант майже вдвічі більший за Юпітер. Його основною особливістю є те, що він обертається навколо своєї зорі, що трохи гарячіша за Сонце, настільки близько, що його поверхня розігрівається до неймовірних 2400°С.
При цьому це транзитний світ. WASP-76 b регулярно проходить між нами та своєю зорею. Тож вчені мають змогу вловити світло, що проходить крізь його атмосферу і розкласти її на спектр. Таким чином вони багато дізналися про її хімічний склад.
Науковці вже знають, що над тіньовим боком планети достатньо часто випадають дощі з розплавленого заліза, а в атмосфері чимало барію. А тепер їм відомо, що на газовому гіганті є потоки атомів заліза, які рухаються з нижніх шарів його атмосфери у верхні. Про них із повною впевненістю можна говорити як про металічний вітер.
Як проходило дослідження
У новому досліджені вченим дуже допоміг прилад ESPRESSO — спектрограф, встановлений на Дуже великому телескопі у Чилі. Крім того, що сам основний інструмент є одним з найпотужніших на Землі, так ще й відзначається неймовірною точністю.
Саме це і стало ключем для виявлення залізного вітру в атмосфері WASP-76 b. Тобто вчені змогли дізнатися, що там не просто присутні частинки заліза, що вільно пересуваються в атмосфері, але й зрозуміли, як саме це відбувається.
Тепер вони хочуть скласти карту вітрів планети. Таким чином можна буде отримати повне уявлення про те, що відбувається на цьому дивовижному світі, де залізо поводиться, як газ та рідина.
За матеріалами phys.org