Китайські науковці повідомляють перші наукові результати місії «Чан’е-6», яка цього року здійснила успішну посадку на зворотному боці Місяця. Вони повідомляють, що в місці посадки є сліди магматизму, що відбувся тут колись.
Дослідження місячних надр
На місці посадки китайського апарата «Чан’е-6» виявлені сліди магматичної діяльності. Вона представлена інтрузивними (тобто виливаннями магми у підземні порожнини) та екструзивними (тобто виливами на поверхню) явищами. Вони дозволяють по-новому поглянути на всі ці процеси.
На додаток (Apollo, «Луна» і «Чан’е-5») зразки з басейну Південний полюс — Ейткен (SPA) на дальньому боці Місяця вже давно вважаються ключем до відновлення балансу в асиметричному розумінні Місяця і розгадки таємниці місячної дихотомії.
Раніше цього року місія «Чан’е-6» китайської програми дослідження Місяця, успішно запущена 3 травня, здійснила посадку на поверхню Місяця 2 червня і повернулася на Землю 25 червня, доставивши загалом 1 935,3 г місячного ґрунту. Це перша у світі місія з повернення зразків місячного ґрунту з далекої сторони Місяця, яка здійснила посадку на півдні басейну Аполлона в межах басейну SPA на зворотному боці нашого супутника.
Інтрузивний магматизм на Місяці
Ці дорогоцінні зразки можуть відкрити вікно для розв’язання давнього питання про дихотомію Місяця, перевернувши уявлення людини про нашого найближчого сусіда. Однак, у порівнянні з відомим вулканізмом навколо місця посадки «Чан’е-6», інтрузивна магматична діяльність має набагато більш незрозумілу присутність і походження, що перешкоджає майбутньому аналізу зразків, коли вони будуть доступні для застосування.
У науковій статті, опублікованій в The Astrophysical Journal Letters, доктор Юкі Цянь, професор Джозеф Міхальський і професор Гуочунь Чжао з факультету наук про Землю Гонконзького університету (HKU) та їхні вітчизняні й міжнародні колеги всебічно вивчили інтрузивний магматизм на місці посадки «Чан’е-6» і його околицях на основі даних дистанційного зондування.
Дослідження виявило широке розповсюдження магматичної діяльності та її незрозумілу природу, що має важливе значення для петрогенезу плутонічних порід Місяця та місії «Чан’е-6», а також сприятиме подальшому вивченню дальніх ділянок Місяця.
Результати дослідження
Дослідження показало, що інтрузивний магматизм широко розповсюджений у басейні Спа. Він зустрічається в різних формах, включаючи пороги під модифікованими кратерами, лінійні та кільцеві дайки, показані гравітаційними даними, та інтрузії Mg-суміші з характерними спектральними поглинаннями.
Ці спостереження узгоджуються з проміжною товщиною кори Спа, де інтрузії є сприятливими. Приземлившись у басейні Спа, «Чан’е-6», ймовірно, зібрав плутонічні породи, витягнуті й перенесені сусідніми ударними кратерами до місця відбору зразків, які можуть бути вивчені у процесі поточних досліджень зразків.
Вони виявили два сильно зруйновані кратери з тріщинами на дні, що надихнуло їх на пошуки подібних об’єктів на Місяці. Все вказує на те, що інтрузивний магматизм в регіоні відбору зразків «Чан’е-6» є дуже поширеним.
Це дослідження простежило потенційні плутонічні матеріали в зразках «Чан’е-6» і виявило, що, ймовірно, існують матеріали групи Mg, насамперед із західного пікового кільця басейну Аполлона, що постачається кратером Чаффі S.
Особливі геологічні породи на Місяці
Ці багаті на Mg матеріали містять важливу інформацію про походження загадкових порід KREEP, бідних на Mg. Зразки як інтрузивного, так і екструзивного магматизму з ніколи не досліджуваної далекої сторони, особливо загадкової Mg-суміші, проллють додаткове світло на розгадування загадки місячної дихотомії та низки фундаментальних наукових питань, пов’язаних із вторинною побудовою кори та ранньою еволюцією Місяця.
Професор Сяньхуа Лі, академік Китайської академії наук (КАН) і керівник китайських досліджень місячних зразків з Інституту геології й геофізики (КАН), сказав: «Результати цього дослідження створюють важливу геологічну основу для вивчення плутонічних порід у зразках «Чан’е-6», особливо порід Mg-суміші».
Професор Лі підкреслив: «Їхній петрогенез і час утворення незрозумілі, й це дослідження суттєво допоможе зрозуміти механізм їхнього походження».
HKU є першим університетом Гонконгу, який володіє зразками місячного ґрунту, отриманими місією «Чан’е-5». Спираючись на фундамент цієї роботи, геологи з Гонконзького університету також шукатимуть можливості для вивчення зразків «Чан’е-6» у майбутньому і братимуть більш активну участь у китайській програмі дослідження Місяця.
За матеріалами phys.org