На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри

WASP-127b — екзопланета, яка являє собою газовий гігант. Нещодавно вчені провели її спектроскопічні дослідження і виявили, що в атмосфері вирують неймовірно потужні вітри. Їхня швидкість сягає 33 тис. км/год.

Екзопланета WASP-127b
Екзопланета WASP-127b. Джерело: phys.org

Надпотужні вітри на планеті WASP-127b

Астрономи виявили надзвичайно потужні вітри, що дмуть на екваторі гігантської екзопланети WASP-127b. Досягаючи швидкості до 33 000 км/год, вони утворюють найшвидший реактивний потік такого типу, коли-небудь виміряний на планеті. Відкриття було зроблене за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (ESO’s VLT) в Чилі й дає унікальне уявлення про погодні умови далекого світу.

Торнадо, циклони та урагани сіють хаос на Землі, але тепер науковці виявили планетарні вітри зовсім іншого масштабу, далеко за межами Сонячної системи. З моменту відкриття у 2016 році астрономи досліджують погоду на WASP-127b, гігантській газовій планеті, розташованій на відстані понад 500 світлових років від Землі.

Планета трохи більша за Юпітер, але має лише частину його маси, що робить її «пухкою». Міжнародна команда астрономів зробила несподіване відкриття: на планеті вирують надзвукові вітри.

Зі швидкістю 9 км/с (це майже 33 000 км/год) реактивний вітер рухається майже в шість разів швидше, ніж обертається планета. «Такого ми ще не бачили», — каже Ліза Нортманн, науковиця з Геттінгенського університету (Німеччина) і провідна авторка дослідження. Це найшвидший вітер, коли-небудь виміряний у реактивному потоці, який обертається навколо планети. Для порівняння, найшвидший вітер, коли-небудь виміряний у Сонячній системі, був виявлений на Нептуні, який рухався зі швидкістю «лише» 0,5 км/с (1800 км/год).

Створення погодної карти планети

Команда, результати дослідження якої опубліковані сьогодні в журналі Astronomy & Astrophysics, склала карту погоди й складу WASP-127b за допомогою інструменту CRIRES+ на телескопі VLT Європейської космічної агенції (ESA). Вимірявши, як світло материнської зорі проходить через верхні шари атмосфери планети, вони змогли дослідити її склад. Їхні результати підтверджують наявність в атмосфері планети молекул водяної пари та чадного газу.

Але коли команда відстежила швидкість цього матеріалу в атмосфері, то, на свій подив, побачила подвійний пік, який вказує на те, що одна сторона атмосфери рухається до нас, а інша — від нас із великою швидкістю. Дослідники дійшли висновку, що цей несподіваний результат можна пояснити потужними реактивними вітрами навколо екватора.

Продовжуючи будувати свою погодну карту, команда також виявила, що полюси холодніші, ніж решта планети. Існує також невелика різниця в температурі між ранковою та вечірньою сторонами WASP-127b. «Це свідчить про те, що планета має складні погодні умови, як і Земля та інші планети нашої системи», — додає Фей Ян, співавтор дослідження і професор Китайського науково-технічного університету.

Нові інструменти дослідження екзопланет

Сфера досліджень екзопланет стрімко розвивається. Ще кілька років тому астрономи могли вимірювати лише масу та радіус планет за межами Сонячної системи. Сьогодні такі телескопи, як VLT, вже дозволяють вченим складати карти погоди в цих далеких світах і аналізувати їхні атмосфери.

Розуміння динаміки цих екзопланет допомагає нам досліджувати такі механізми, як перерозподіл тепла і хімічні процеси, покращуючи наше розуміння формування планет і потенційно проливаючи світло на походження нашої Сонячної системи.

Цікаво, що наразі подібні дослідження можуть проводити лише наземні обсерваторії, оскільки інструменти на космічних телескопах не мають необхідної точності вимірювання швидкості. Надзвичайно великий телескоп ESO, який будується поруч з VLT в Чилі, і його інструмент ANDES дозволять дослідникам ще глибше зануритися в погодні умови на далеких планетах.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Битва із гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару
Загадкове похолодання і полярні сяйва: James Webb поглянув на Нептун