На астероїді Рюгу з’явився кратер Колобок

Новини астрономії, астрофізики та космології

Група супроводу японської місії «Хаябуса-2» повідомила, що Міжнародний астрономічний союз (МАС) офіційно затвердив перші найменування деталей рельєфу на поверхні астероїда Рюгу (162173 Ryugu). Оскільки саме ім’я Рюгу було взято з японської казки, МАС ухвалив рішення продовжити цю традицію та надавати назви деталям рельєфу цього об’єкта на честь персонажів із різних дитячих казок. Відтепер один із кратерів на поверхні астероїда буде мати ім’я Колобок (Kolobok Crater).

Карта поверхні астероїда Рюгу. Жовтим підписано затверджені МАС назви деталей рельєфу, помаранчевим — неофіційні назви, які використовують фахівці місії «Хаябуса-2». Джерело: JAXA

Також японські фахівці поділилися новими результатами місії. Зокрема, «Хаябуса-2» зміг виміряти масу Рюгу, яка склала близько 450 млн тонн. Для порівняння, астероїд Бенну (101955 Bennu), що має схожу форму, але приблизно вдвічі менший розмір, важить приблизно 73 млн тонн.

Значення прискорення вільного падіння на поверхні Рюгу становить 0,11-0,15 мм/с², що приблизно у 80 тис. разів менше, ніж на Землі. Гравітаційне поле астероїда неоднорідне. Сила тяжіння біля його полюсів помітно більша, ніж поблизу екватора. Це пов’язано з великою висотою екваторіального гребеня, що оточує Рюгу, щодо решти його поверхні.

Гравітаційна карта астероїда Рюгу. Джерело: JAXA

Наразі співробітники місії зайняті підготуванням до операції з узяття проби речовини Рюгу. Спочатку вона була запланована на жовтень 2018 року. Але через те, що майже вся поверхня астероїда виявилася вкрита великими валунами та камінням, здатними пошкодити апарат, фахівці ухвалили рішення відкласти процедуру. Згідно з оновленим графіком, «Хаябуса-2» повинен буде здійснити її 18 лютого 2019 року.