Отримання проби речовини Рюгу перенесено на наступний рік

Космічні технології

У пресрелізі, опублікованому на сайті місії «Хаябуса-2», повідомляється про те, що операції з отримання зразків речовини астероїда Рюгу (162173 Ryugu) почнуться не раніше січня. Таке рішення ухвалили після додаткового вивчення його знімків, а також аналізу даних, зібраних роверами MINERVAII-1 і MASCOT.

Поверхня Рюгу виявилася не такою, як припускали вчені. Вона покрита безліччю валунів і кам’яних уламків. «Хаябуса-2» проводитиме відбір зразків за допомогою спеціальної штанги довжиною близько метра. Для безпечного здійснення процедури необхідно, щоб на ділянці, над якою зависне апарат, не було каміння заввишки понад 50 см. В іншому випадку існує ризик того, що вони пошкодять корпус апарата або його сонячні батареї.

Фахівці JAXA вибрали перспективну ділянку на поверхні астероїда, яка, на їхню думку, є оптимальною для відбору ґрунту. Вона отримала позначення L08-B. Проблема в тому, що діаметр її «безпечної» частини становить лише 20 м (спочатку він оцінювався в 100 м). Аналіз телеметрії, отриманої під час висадки зондів MINERVAII-1 і MASCOT, показав, що інженери можуть наблизити базовий апарат на відстань 50 м до поверхні Рюгу з похибкою 10 м щодо заданої ділянки.

Враховуючи це, співробітники групи супроводу ухвалили рішення відкласти операцію з забору зразків речовини Рюгу, що була запланована на цей місяць, і провести два додаткових тренування. Перше з них відбулося 14-15 жовтня, друге призначене на 24-25 жовтня. Вони мають підтвердити, що центр управління в змозі домогтися необхідної точності наведення космічного апарата.

Маскот місії «Хаябуса-2» в японському ЦУПі. Джерело: JAXA

У листопаді та грудні 2018 року Рюгу з погляду наземних спостерігачів розташується на небі недалеко від Сонця, що значно ускладнить зв’язок з японським зондом. Протягом цих місяців «Хаябуса-2» не здійснюватиме жодних активних маневрів. Взяття проби астероїдної речовини стане можливим із січня 2019 року.

За матеріалами http://www.hayabusa2.jaxa.jp