Минулий червень знову виявився найспекотнішим в історії Землі

Місяць, що нещодавно закінчився виявився найспекотнішим в історії Землі червнем. Він побив встановлений минулого року рекорд і цілком може статися так, що рекорди триватимуть й надалі попри те, що океанічні течії сприятимуть охолодженню планети.

Червень знову став рекордним в плані температури
Червень знову став рекордним в плані температури. Джерело: phys.org

Спекотний червень

Європейська служба відстеження зміни клімату Copernicus повідомила, що червень 2024 року встановив черговий температурний рекорд. Глобальна температура на Землі (тобто середня температура, виміряна в різних її точках протягом доби) виявилася вищою, ніж у будь-якому шостому місяці року за всю історію спостережень.

Це почалося ще минулого року, коли червень 2023 року виявився найспекотнішим за всю історію метеорологічних спостережень. Потім був липень, який у масштабах усієї Землі взагалі зазвичай був найспекотнішим. Тож температурний рекорд, встановлений тоді, взагалі є найвищим за показниками глобальної температури, зафіксованими за весь час спостережень.

Відтоді кожен наступний місяць виявлявся рекордним порівняно з попередніми роками. Тобто червень 2024 року виявився 13 у черзі найспекотніших місяців, які йдуть поспіль. Учені вважають, що навіть якщо ця черга і перерветься, це все одно свідчить про те, що розігрів планети стає неконтрольованим.

Що чекати далі

Чималий внесок у 13-місячну низку рекордів зробило Ель-Ніньо, яке спостерігалося наприкінці 2023 року. Це явище полягає в піднятті в Тихому океані теплої течії, яка нагріває повітря біля поверхні. Унаслідок цього глобальна температура зростає без жодного впливу людини.

Проте Ель-Ніньо вже закінчилося. Незабаром має з’явитися його протилежність — холодна течія Ла-Нінья. Але температура на планеті все ще б’є рекорд за рекордом. Від спеки неймовірно страждають Індія, Саудівська Аравія, США та Мексика. Водночас у Кенії, Китаї, Афганістані та Бразилії йдуть нищівні зливи.

Цей факт також пов’язаний з температурою, оскільки опади утворюються з води, що випаровується з поверхні океану. А її температура залишається рекордно високою вже 15 місяців. Що стосується глобальної температури повітря, то протягом останніх 12 місяців вона в середньому на 1,64°C вища за доіндустріальний рівень.

І це при тому, що 2015 року в Парижі представники 192 країн погодилися, що треба не допустити її підвищення більш ніж на 1,5°C до 2050 року. Науковці зазначають, що показники, які спостерігаються, все ще занадто короткострокові, щоб говорити, що угода не виконується. Однак ознаки справді тривожні й шанс кліматичної катастрофи весь час збільшується.

За матеріалами phys.org