Місячний пил стане джерелом енергії для космічних баз

Чим більше ми дізнаємося інформації про місячний пил, або реголіт, тим він стає дедалі ціннішим ресурсом для майбутніх космічних місій. Вчені вже знайшли способи видобувати з нього кисень, титан і навіть використовувати як будівельний матеріал для баз на Місяці. А тепер науковці з Потсдамського університету в Німеччині довели, що з нього можна створити сонячні панелі — потенційне джерело енергії для майбутніх місячних баз.

Сонячні панелі
Сонячні панелі на майбутніх космічних базах на Місяці можуть бути виготовлені з реголіту. Ілюстрація: Grok 3

Сонячні панелі з місячного пилу

Земні сонячні панелі потребують скла, яке важке та дороге для транспортування у космос. Тому ідея виробництва сонячних панелей безпосередньо на Місяці з місцевих матеріалів здається дуже привабливою. 

реголіт
Штучний місячний реголіт, місячне скло та місячні сонячні батареї. На вставці показана мікрофотографія поперечного перерізу та кристалічна структура перовськіту

Команда на чолі з Феліксом Лангом експериментувала з імітатором місячного реголіту, адже справжні зразки важко дістати. Вони розплавили його, отримавши свого роду місячне скло — матеріал, який можна виготовити на Місяці, просто фокусуючи сонячне світло для нагріву. Далі це скло поєднали з перовськітом — кристалічним матеріалом, який використовується в сучасних сонячних елементах. Під дією сонячного світла панель змогла генерувати електричний струм. 

Переваги та недоліки

У місячного скла виявились дуже вагомі переваги. Перша — стійкість до радіації. У космосі звичайне скло темніє, погіршуючи ефективність панелей, а місячний аналог вже має природний коричневий відтінок і не псується з часом. Місячне скло важить менше земного. А найголовніше те, що його можна виготовляти на Місяці, а не транспортувати із Землі, що було б дуже дорого.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Ілюстрація виготовлення сонячних батарей на Місяці
Ілюстрація виготовлення сонячних батарей на Місяці з використанням реголіту. Авторство зображення: Sercan Özen

Але є і недоліки. Наразі ККД таких панелей — всього лише 10% проти 30–40% у звичайних космічних панелей. Втім, вчені впевнені, що можуть підняти його до 23%, очистивши скло від домішок. 

Приховані проблеми

Залишаються нерозв’язані питання: чи вплине низька гравітація на якість місячного скла та чи витримають матеріали екстремальні перепади температур від +127°C вдень до -173°C вночі. Щоб відповісти на них, команда планує випробування безпосередньо на Місяці. Ідеальним місцем для бази вважається південний полюс нашого природного супутника — там є водяний лід і майже постійне сонячне освітлення. 

Якщо технологія виправдає себе, вона значно здешевить спорудження місячних колоній і зробить їх повністю енергонезалежними.

Раніше ми повідомляли про нову технологію видобування води на Місяці.

За матеріалами eurekalert.org

Новини інших медіа
Що таке темна матерія і з чого вона складається
Обсерваторія діаметром 12,9 тис км надіслала світлини найтаємничіших явищ на Сонці
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років