Місячний кубсат переплутали з астероїдом

Астрономи повідомили про виявлення астероїда, що наближається до Землі. Подальша повторна перевірка показала, що насправді він є апаратом EQUULEUS, запущеним до Місяця під час місії Artemis I.

Кубсат із паровим двигуном

EQUULEUS створений фахівцями Японського аерокосмічного агентства. 14-кілограмовий апарат побудували на базі платформи кубсат (6U). Його розміри становлять 10 х 20 х 30 см.

Апарат EQUULEUS (концепт). Джерело: JAXA

Одна з основних цілей EQUULEUS полягає у вивченні плазмосфери. Так називають внутрішню частину земної магнітосфери, що містить холодну плазму. Інше завдання місії — перевірка методики управління траєкторією космічного апарата в регіоні «Земля – Місяць» з мінімальною витратою палива. Конструктори кубсата зробили ставку на використання гравітаційних маневрів, а також на експериментальний двигун, що використовує пару для здійснення корекцій курсу. Загалом EQUULEUS несе 1,5 кілограма води. Вона нагрівається теплом від комунікаційних компонентів, перетворюється на пару, а потім викидається за необхідності корекцій курсу.

Помилка астрономів

«Стімпанк» – супутник був запущений 16 листопада як один із попутних вантажів місії Artemis I. Після відокремлення від носія він виконав успішний проліт Місяця і передав знімок його поверхні, після чого здійснив серію коригувань курсу, які направили його до точки Лагранжа L2 системи Земля – Місяць. На шляху до своєї мети кубсат також зазнімкував комету C/2022 E3 (ZTF).

26 лютого EQUULEUS був зазнімкований одним з автоматизованих телескопів системи ATLAS. Наступного разу кубсат був помічений 18 березня. У результаті астрономи класифікували його як астероїд, що наближається до Землі, і навіть дали позначення A10TGEB. Однак супутникові споттери звернули увагу на незвичайні орбітальні характеристики об’єкта та припустили, що він має відношення до місії Artemis I. Надалі керівники проєкту EQUULEUS опублікували точні небесні координати кубсата. Це дало змогу підтвердити, що йдеться дійсно про нього.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine