Явище під назвою «сяйво да Вінчі» можна буде спостерігати на темних кінцях Місяця кілька днів поспіль вже на цьому тижні, починаючи з 21 травня. Тонке світло — відоме ще як «сяйво Землі» — це сонячне світло, що відбивається спочатку від Землі на місячну поверхню, а потім знову потрапляє в очі глядачеві. В результаті ми бачимо ефект у вигляді слабкого примарного сяйва на затіненій частині Місяця, зверненій до Землі.
Побачити сяйво да Вінчі, яке також іноді називають попелястим сяйвом, можна лише тоді, коли тонкий серп Місяця видно близько до горизонту протягом останніх кількох днів і перших кількох днів обертання Місяця навколо Землі, що трапиться цього тижня.
Сяйво да Вінчі назване на честь італійського вченого Леонардо да Вінчі, який у XV столітті описав це явище як результат відбиття сонячного світла від земних океанів, що освітлює темну поверхню Місяця. Однак насправді першопричинами світіння да Вінчі є хмари та морський лід, пояснює NASA.
Як спостерігати за сяйвом да Вінчі
У п’ятницю, 19 травня, відбудеться молодик — його не можна буде побачити, адже він перебуватиме приблизно між Землею та Сонцем, тому губиться у його відблисках. Тому найкращі дні для спостереження за сяйвом будуть одразу після заходу Сонця в неділю, 21 травня. В цей день у Києві Сонце сяде о 20:47. Після цього треба шукати Місяць на західній частині неба. Яскравий серп складатиме менше 5% місячного диску, решта поверхні буде слабко підсвічена, що створить ефект сяйва.
Продовжити спостереження можна буде наступного тижня: у понеділок, 22 травня, і вівторок, 23 травня. Сяйво да Вінчі найкраще буде видно або неозброєним оком, або за допомогою будь-якого бінокля для спостереження за зорями, або хорошого невеликого телескопа.
Однак це явище скоро може опинитися під загрозою. Через потепління океанів та зменшення кількості низьких хмар над східною частиною Тихого океану відбувається незначне зниження відбивної здатності Землі й, отже, інтенсивності світіння да Вінчі, повідомляють вчені з Сонячної обсерваторії Big Bear в Каліфорнії.
Раніше ми повідомляли про головні астрономічні події травня 2023 року.
За матеріалами Live Science.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine