11 червня на Землі спостерігатиметься чергова Полунична повня. Цього року вона стане «найпівденнішою» за багато років, тобто у Північній півкулі спостерігатиметься погано, а у Південній — добре.

Полунична повня
Останніми роками за червневою повнею достатньо міцно закріпилася назва Полуничної. Вона походить із Північної Америки, точніше з публікацій часопису Old Farmer’s Almanac. Саме у ньому ще у 30-ті роки ХХ століття опублікували «народні» назви для усіх місяців року.
Щоправда, питання щодо того, якому ж народу належать ці назви, залишається відкритим. У самому альманасі з цього приводу висловлюються досить туманно, згадуючи й автохтонне населення, і європейських поселенців.
Однак науковці не фіксують подібних назв ані у перших, ані у других. Зате точно можна сказати, що у них були у вжитку й інші назви: Гаряча, або повня Зеленої Кукурудзи. На Європейському ж континенті вона також могла називатися Квітковою, Рожевою чи Кінською.

Хоча певної логіки ця назва не позбавлена. Полуниця справді визріває саме у червні. І з’явилася вона саме у Північній Америці. Щоправда, у природі конкретно ті ягоди, які ми звикли називати цим словом, не зустрічаються. Цей сорт є штучно виведеним.

Якщо ця назва й виникла колись дуже давно, то йшлося, очевидно, про дикого родича полуниці. Його ми й сьогодні іноді так називаємо, хоча значно частіше — суницею. Тож і сама повня правильніше мала б зватися Суничною.
«Найпівденніша» повня за останні роки
У 2025 році Полунична повня настане 11 червня. Вона не буде ані супермісяцем, ані мікромісяцем. Затемнення також не буде спостерігатися. Однак вона буде цікавою з іншої причини — це буде найпівденніша повня до 2043 року. І ця ситуація потребує додаткового роз’яснення.

Орбіта Місяця не лежить в одній площині з екватором нашої планети. Її нахил становить 5,1°, але це — відносно екліптики. А до неї площина екватора нахилена під кутом 23,5°. При цьому період обертання Місяця не збігається ані з періодичністю зміни її фаз, ані з обертанням Землі навколо Сонця.
Тому насправді відхилення положення Місяця від небесного екватора під час повні може коливатися від +28,7° до -28,7°. Коли ця величина додатна, Місяць у Північній півкулі підіймається високо і час його спостереження протягом ночі довгий. У Південній же півкулі він розташований низько над горизонтом.
Загалом же поблизу літнього сонцестояння повні найнижчі, а поблизу зимового — найвищі. Але це — тільки у Північній півкулі. У Південній усе навпаки.

Під час Полуничної повні 2025 року якраз настане такий момент — орбіта Місяця буде максимально відхилена на південь. Тому за 60° північної широти його практично не буде видно, в той час як у Південній півкулі, де зараз зима, його можна буде спостерігати високо в небі всю ніч.
Як і коли спостерігати
Як і будь-яка інша, Полунична повня 2025 року матиме точний час настання — 7:44 ранку за гринвіцьким часом. Саме в цей момент фаза освітленості стане максимальною. Найкраще її спостерігати з Австралії чи Нової Зеландії. Крім можливості спостерігати Місяць високо в небі, це подарує вам ще один рідкісний момент.
10 червня об 11:01 за гринвіцьким часом за добу до настання повні відбудеться покриття Місяцем зорі Антарес, але його буде видно саме із земель кенгуру та пташок Ківі. Там до того ж уже встигне сісти Сонце. В Україні ж Антарес і Місяць у цей час можна буде побачити на мінімальній кутовій відстані один від одного, але, скажімо, в Києві це припаде на другу годину дня, коли на небі панує сонячне світло.
Та й умови для спостереження самої повні в Україні цього разу будуть не найкращими. Максимальна фаза припадатиме на 10:44 ранку. При цьому самого Місяця в цей час на небі вже не буде. Теоретично достатньо повну фазу можна буде спостерігати в ніч з 10 на 11, але й цієї ночі Місяць зійде о 21:02, а вже о 3:26 сховається за обрієм.

У Лондоні ситуація буде лише трохи кращою, хіба що Місяць перед тим, як сховатися за обрієм, буде значно ближчим до максимальної фази, ніж в Україні. А от де умови для спостереження повні будуть справді відчутно кращими, так це на східному узбережжі США. Максимальна фаза тут припадатиме на 3:44. Місяць у цей час перебуватиме в сузір’ї Скорпіона майже над самим обрієм.

До речі, від місця розташування спостерігача на Землі положення нашого супутника відносно зір не буде особливо змінюватися. Якщо вам не важливий безпосередньо момент максимальної фази й ви просто хочете помилуватися Місяцем, поруч з яким буде Антарес, то в ніч з 10 на 11 червня їх можна спостерігати й в Україні.
Щоправда, більш-менш пристойні умови для цього з’являться близько опівночі, й для того, аби щось побачити, треба знайти місце, де дерева та будинки не затулятимуть південний обрій.