Місія з прибирання космічного сміття отримала легшу ціль

Європейське космічне агентство внесло значні зміни в місію з прибирання космічного сміття ClearSpace-1. Вона отримала нову ціль.

Космічний прибиральник ClearSpace в уявленні художника. Джерело: ClearSpace

У 2020 році ESA підписала контракт на суму 86 млн євро зі швейцарським стартапом ClearSpace SA. Він узяв на себе зобов’язання здійснити першу в історії місію з активного зведення з орбіти фрагмента космічного сміття. У майбутньому цю технологію можна було б використовувати для боротьби з іншими об’єктами, що становлять небезпеку для активних космічних апаратів.

Вибір ClearSpace припав на VESPA — адаптер корисного навантаження, що встановлюється на верхньому ступені ракети Vega. Він був використаний під час запуску супутника Proba-V у 2013 році. Маса адаптера становила 112 кг, він перебував на орбіті з перигеєм 660 км і апогеєм 800 км. Фахівці вибрали VESPA через поєднання відносно простої форми та міцної конструкції, що мало спростити завдання його зведення з орбіти.

Однак у серпні 2023 року 18-та ескадрилья контролю космічного простору ВПС США повідомила про появу кількох об’єктів поруч із VESPA. Фахівці вважають, що вони утворилися внаслідок його зіткнення з іншим фрагментом космічного сміття, що призвело до утворення уламків і викликало обертання адаптера. У результаті ESA довелося зайнятися пошуками іншої, менш ризикованої цілі для ClearSpace-1.

У підсумку як заміну був обраний 94-кілограмовий супутник Proba-1. Він перебуває на орбіті з перигеєм у 561 км і апогеєм 681 км. Попри те, що апарат був запущений у 2001 році, він все ще зберігає працездатність і залишається під контролем операторів, що зменшує ризик виникнення обертання під час операції з його прибирання.

Супутник Proba-1 (концепт). Джерело: ESA

План місії має такий вигляд. ClearSpace зблизиться з Proba-1 і захопить супутник за допомогою клешні з чотирма «руками». Після цього він використає свої двигуни, щоб перетягнути його на нижчу орбіту, що прискорить входження апарата в атмосферу. Clearspace вже забронювала для цієї місії ракету Vega C. Однак, дата запуску космічного прибиральника поки не оголошена.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine