Мільярд євро на роботів і космос: НАТО інвестує у високі технології

Інноваційний фонд НАТО повідомив про свої перші інвестиції у сфері високих технологій. Європейські компанії, що займаються розробками в галузі штучного інтелекту, робототехніки та космічних технологій, отримають від нього один мільярд євро.

Інновації на варті безпеки

Інноваційний фонд НАТО був створений влітку 2022 року. Після широкомасштабного вторгнення росії в Україну альянс почав активно вкладати кошти в нові технології, здатні забезпечити його технологічну перевагу над державами-агресорами. На цей час учасниками Інноваційного фонду стали 24 з 32 країн НАТО. До їх числа входять і Фінляндія зі Швецією, які увійшли до складу альянсу у 2023 і 2024 роках.

Головною метою Фонду є підтримка компаній, що займаються дослідженнями у сфері високих технологій. Насамперед ідеться про робототехніку, дрони, системи штучного інтелекту та супутники — все те, що вже радикально змінило і просто на наших очах усе ще продовжує змінювати картину на полях битв.

Обрані Фондом компанії, отримуватимуть фінансову підтримку протягом 15 років. Це забезпечить їм стабільність, необхідну для комерціалізації та масштабного впровадження новаторських рішень.

Компанії, які отримають гроші НАТО

Перший транш фінансової підтримки Фонду НАТО становив один мільярд євро. Прямі інвестиції отримали такі європейські компанії:

ARX Robotic. Це німецький виробник модульних роботизованих систем, які розраховані на масове застосування як у комерційній і гуманітарній сферах, так і збройних силах. Їх можна використовувати на полігонах, для перевезення вантажів на полі бою, а також як носіїв дронів.

Джерело: ARX Robotic

Fractile. Ця компанія спеціалізується на розробці технологій, які дадуть змогу збільшити можливості штучного інтелекту завдяки прискоренню, підвищенню ефективності та стійкості роботи найбільших і найпотужніших нейромереж сьогодні та в майбутньому.

iCOMAT. Британська компанія, яка спеціалізується на розробці композитних матеріалів наступного покоління. Вони легші, міцніші та стійкіші за своїх попередників і можуть знайти застосування у великому спектрі різних сфер — від автомобільної індустрії до аерокосмічної промисловості. Їх можна використовувати, наприклад, для створення бойових літаків, дронів, а також ракет-носіїв

Isar Aerospace. Це німецький аерокосмічний стартап. Він займається розробкою малих ракет, здатних забезпечити гнучкий і економічно ефективний доступ до навколоземної орбіти як для урядів і держустанов, так і приватних компаній. Isar Aerospace планує здійснити перший запуск своєї ракети SPECTRUM уже поточного року.

Space Forge. Це британська аерокосмічна компанія, яка займається розробкою технології орбітального виробництва. Вона дасть змогу створювати нові напівпровідники та сплави в умовах мікрогравітації. Отримані в космосі матеріали можуть знайти застосування в критично важливій інфраструктурі, забезпечуючи нові можливості в телекомунікаційній, аерокосмічній і квантовій сферах.

Фонди високих технологій

Крім окремих компаній, Інноваційний фонд НАТО також підтримує керуючі венчурні фонди, які інвестують у високі технології на ранніх стадіях. Вони можуть бути орієнтовані як на цивільні ринки, так і на оборонну сферу.

Підтримка цих фондів допоможе наростити потенціал у регіонах, де фінансування інноваційних досліджень може бути ускладнене. Насамперед це Південна та Східна Європа. Окрема увага також приділяється регіонам з великою кількістю стартапів, що швидко зростають. Насамперед йдеться про північні країни.

У межах свого першого туру інвестицій, Інноваційний фонд НАТО вирішив підтримати чотири європейські фонди. Вони мають досвід і експертизу у великій кількості високих технологій — від супутників до квантової криптографії та штучного інтелекту. До списку увійшли:

Alpine Space Ventures. Фонд, орієнтований на інвестиції в космічний сектор, що має більш ніж півстолітній досвід роботи в галузі. Маючи концентрований портфель, фонд прагне дати можливість обраним стартапам реалізувати ключові можливості космічного сектору.

OTB Venture. Фонд раннього розвитку з Центральної Європи, що інвестує в космічні технології, автоматизацію підприємств, штучний інтелект, кібербезпеку та фінтех-інфраструктуру.

Join Capital. Берлінський венчурний фонд ранніх стадій, орієнтований на інвестиції у високі технології в промисловості та на підприємствах.

Vsquared Ventures. Фонд, який інвестує в компанії ранньої стадії високих технологій. Vsquared фокусується на штучному інтелекті та програмному забезпеченні нового покоління, енергетичних перетвореннях, космічній сфері, робототехніці та виробництві, а також на біотехнологіях.

11 вересня в Арктиці спостерігалася мінімальна кількість льоду
Сильно пошкоджені колеса не заважають Curiosity відкривати незвідані скарби Марса
Компанія Radian Aerospace провела випробування свого космоплана
Вчені знову пропонують використати атомну бомбу для порятунку Землі
Товщина озонового шару над Арктикою досягла рекордного значення
Джети чорних дір спричиняють вибухи зірок
Вдалий дебют: новий спектрограф знайшов суперземлю біля близької зорі
Самовбивча місія: ESA навмисно зруйнує супутник одразу після запуску
У Кельні з’явився шматочок місячної поверхні
Українець на Марсі: NASA завершила найскладнішу симуляцію місії до Червоної планети