«Ми пережили жах»: NASA відверто розповіла про небезпечний інцидент на орбіті

В кінці лютого російський супутник ледь не зіткнувся з американським. Через кілька місяців після інциденту NASA відверто розповіли, який насправді жах вони пережили в той момент. Під час конференції заступниця адміністратора NASA, Пем Мелрой повідомила, що агентство було дуже налякане ймовірним зіткненням супутників TIMED з російським апаратом «Космос 2221».

Відпрацьовані супутники не гальмують у зменшеній атмосфері Землі
Вірогідність зіткнення супутників на орбіті з часом може стати дуже високою. Зображення: University of Warwick/Mark Garlick

«Це було дуже шокуюче особисто для мене і для всіх нас в агентстві», — заявила Мелрой під час симпозіуму Space Foundation’s Space Symposium.

За розрахунками вірогідність зіткнення була дуже високою, адже відстань у точці перетину орбіт складала менше ніж 10 метрів.

«Якби вони зіткнулися, ми могли б стати свідками утворення уламків, які летіли б зі швидкістю 28 тисяч км/год. Така швидкість робить кожен уламок потенційним снарядом, який з легкістю пробив би стінки Міжнародної космічної станції, загрожуючи людським життям всередині», — підкреслила Мелрой.

Супутник на низбкій навколоземній орбіті Землі
Супутник на низькій навколоземній орбіті. Фото: NASA

Цей інцидент стався через кілька тижнів після попереджень про можливе розміщення на навколоземній орбіті російської космічної ядерної зброї, яка могла бути націлена на супутники та окремі країни. Хоча влада країни-агресора відкинула звинувачення, новина все одно створила міжнародну напруженість.

Для майбутньої безпеки NASA розпочала нову програму супутникового картографування, яка допоможе відстежувати все, що перебуває на орбіті Землі. Цей проєкт, названий Space Sustainability Strategy, має на меті уникнути подібних інцидентів у майбутньому.

Пам Мелрой
Пам Мелрой попередила про небезпеку «космічного сміття». Фото: Bloomberg

Ризики очевидні. У 1978 році вчений Дональд Кесслер вже попереджав, що зі збільшенням кількості супутників зросте ймовірність зіткнень. Його сценарій навіть отримав назву «синдром Кесслера». Скупчення супутників може спричинити ланцюгову реакцію, що призведе до утворення величезної кількості уламків, створюючи загрозу наступним космічним місіям і підвищення ризику падіння уламків на Землю, які можуть пошкодити будинки, майно та навіть вразити людей.

Симуляція зіткнення супутників на навколоземній орбіті Землі
Симуляція зіткнення супутників на навколоземній орбіті. Анімація: ESA

Ризиковане зближення супутників у лютому чітко демонструє, наскільки важливими є нові ініціативи, які, ми сподіваємося, допоможуть очистити орбіту Землі.

Раніше ми повідомляли про те, як космічне сміття із МКС впало на будинок у Флориді.

За матеріалами telegraph.co.uk

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine