Після 50-річного мовчання супутник Skynet-1A, запущений у 1969 році для потреб британських військових, несподівано змінив місце розташування. Замість того, щоб завершити своє існування на так званому «орбітальному кладовищі», він зараз загадковим чином опинився на навколоземній орбіті над Північною Америкою. Ймовірно, хтось дав команду перемістити його. Існує припущення, що це могли зробити американці.
Skynet-1A був виведений на геостаціонарну орбіту над Східною Африкою для забезпечення зв’язку британських збройних сил. Наприкінці експлуатації його планували відправити у віддалену точку космосу, щоб уникнути можливих зіткнень. Але, замість пасивного дрейфу, супутник, отримавши таємничу команду, перемістився на нову позицію висотою 36 тис. км над Північною Америкою. Як повідомляє BBC, у такому розташуванні він має більше шансів зіштовхнутися з космічним сміттям.
Журналіст BBC Джонатан Амос, досліджуючи історію супутника, дійшов висновку, що «переміщення» Skynet-1A сталося ще в 1970-х роках і, ймовірно, за участі американської сторони. Спочатку Skynet-1A, виготовлений у США, запустили на ракеті Delta ВПС США і лише після тестів передали під контроль Королівських ВПС Великої Британії. Документи свідчать, що в червні 1977 року контроль над супутником був повернений США.
Супутники на геостаціонарній орбіті зазвичай залишаються нерухомими над однією точкою Землі, тому теперішнє місце Skynet-1A над Америкою викликає подив. Зазвичай такі відпрацьовані супутники мають підіймати на «орбітальний цвинтар» для зменшення ризиків зіткнення, проте цього не відбулося. Наразі Міністерство оборони Великої Британії відстежує позицію супутника, контролюючи можливу загрозу.
Втрата контролю над космічними об’єктами — серйозна проблема. Сьогодні США контролюють понад 27 тис. об’єктів орбітального сміття, адже кожен неконтрольований об’єкт може стати джерелом небезпеки. Хоча у 1969 році це не було нагальним питанням, нині ситуація з орбітальним сміттям вимагає від компаній і країн ретельного моніторингу розташування навіть тих супутників, що давно вийшли з ладу.
Раніше ми розповідали про все, що ви хотіли знати про супутники, але боялися спитати.
За матеріалами BBC