Менший із двох супутників Марса: апарат Hera зазнімкував Деймос

Європейська космічна агенція опублікувала кілька знімків, зроблених апаратом Hera під час прольоту Марса. На них можна побачити його супутник Деймос.

Реакція співробітників ESA на знімки Деймоса, передані апаратом Hera. Джерело: Max Alexander-ESA
[/caption]

Hera здійснила проліт Марса 12 березня. Апарат скористався гравітацією Червоної планети, щоб прискоритися і скорегувати свою траєкторію. Вчені також використали цю зустріч, щоб протестувати та відкалібрувати наукові інструменти Hera, і провести деякі спостереження. Їхньою головною метою став Деймос.

Деймос — менший із двох марсіанських супутників (його діаметр становить 12,4 км), чия орбіта проходить на відстані 20 тисяч км від поверхні планети. Походження невеликого місяця залишається загадкою. За однією з версій, він зібрався на орбіті з речовини, вибитої з поверхні Марса під час великого зіткнення. За іншою, Деймос — це захоплений гравітацією планети астероїд.

Деймос на тлі Марса. Знімок був зроблений апаратом Hera. Джерело: ESA

Траєкторія польоту Hera була побудована таким чином, що вона пролетіла на відстані всього 300 км від Деймоса. Завдяки цьому апарат зміг зазнімкувати «темний бік» Деймоса — півкулю, яку ніколи не видно з поверхні Марса, і яка вивчена значно гірше, ніж та, якою супутник постійно повернутий до планети.

Деймос на тлі Марса. Зображення оброблено, щоб відповідати тому, що б побачило людське око. Джерело: ESA

Hera також отримала спектри поверхні Деймоса та виміряла його температуру. Разом із нею, у спостереженнях супутника взяв інший європейський апарат Mars Express, який ось уже понад 20 років вивчає Червону планету.

Температурна карта Марса та Деймоса. Деймос має яскравіший вигляд, тому що його поверхня темніша і краще поглинає сонячне світло. Джерело: ESA/JAXA

За словами вчених, зібрані Hera дані допоможуть під час підготовки японської місії MMX, запуск якої заплановано на 2026 рік. Вона повинна буде вивчити супутник Марса і доставити на Землю зразок його речовини.

Що стосується Hera, то апарат продовжив подорож до своєї цілі — подвійного астероїда Діморф. Він досягне його в грудні 2026 року.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування