Марс і Деймос у прямому ефірі: трансляція ESA

12 березня європейський зонд Hera виконає проліт Марса. Вчені використають цю можливість, щоб зазнімкувати Червону планету, а також «темний бік» її супутника Деймоса.

Проліт Марса апаратом Hera в уявленні художника. Джерело: ESA-Science Office

На шляху до астероїдів

Місія Hera була запущена восени минулого року. Її метою є подвійний астероїд Дідим. У 2022 році в його супутник Діморф навмисно врізався побудований NASA зонд DART. Метою експерименту було вивчення можливості відхилення від Землі небезпечних небесних тіл.

Місія Hera в уявленні художника. Джерело: ESA

Зіткнення справило значний вплив на Діморф. Удар вибив щонайменше тисячу тонн речовини з поверхні астероїда, що призвело до зміни його орбіти та формування довгого пилового хвоста. Основне завдання місії Hera полягає у вивченні Діморфа й оцінці того, як саме на нього вплинуло зіткнення.

Але для того, щоб наздогнати астероїд, апарату необхідно збільшити свою швидкість. Саме для цього і потрібна зустріч із Марсом. Апарат скористається гравітацією планети, щоб прискоритися і скорегувати траєкторію. Маневр забезпечить прибуття Hera до цілі в грудні 2026 року.

Зустріч з Марсом і зворотний бік Деймоса

Hera виконає проліт Марса 12 березня. Апарат пройде на відстані 5 тисяч км від його поверхні. Фахівці місії скористаються цією можливістю, щоб протестувати та відкалібрувати наукові інструменти Hera, а також провести спостереження.

Схема прольоту Марса і його супутника Деймоса апаратом Hera. Джерело: @deepbluedot

Особливий інтерес становить зустріч із Деймосом. Це менший із двох марсіанських супутників, чия орбіта проходить на відстані 20 тисяч від поверхні планети. Походження Деймоса залишається загадкою. За однією з версій, він зібрався на орбіті з речовини, вибитої з поверхні Марса під час великого зіткнення. За іншою, Деймос — це захоплений гравітацією планети астероїд.

Hera пройде на відстані всього 300 км від Деймоса і вивчить його «темний бік» — півкулю, яку ніколи не видно з поверхні Марса. Вона вивчена значно гірше за іншу півкулю. Hera зазнімкує зворотний бік Деймоса, отримає спектри його поверхні та виміряє температуру.

Інфографіка, присвячена прольоту апаратом Hera Деймоса і запланованим спостереженням. Джерело: ESA-F. Zonno

Зібрані Hera дані стануть у пригоді під час планування японської місії MMX, яку запустять 2026 року. Її головною метою є вивчення марсіанських місяців. MMX повинна буде доставити на Землю зразок речовини Фобоса, що дозволить знайти відповідь на питання про походження супутників Марса.

Пряма трансляція знімків Марса

Наступного дня після прольоту, у четвер 13 березня, наукова група Hera планує опублікувати зроблені апаратом знімки Деймоса та Марса. Пряма трансляція події буде вестися в Youtube-каналі ESA.

Крім фахівців місії, у заході також візьмуть участь астронавт Александр Герст, знаменитий письменник-фантаст Енді Вейр (автор романів «Марсіянин» і «Проєкт «Радуйся, Маріє»), а також неназваний спеціальний гість. Пряма трансляція розпочнеться о 12:50 за київським часом.

Новини інших медіа
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару
Загадкове похолодання і полярні сяйва: James Webb поглянув на Нептун
Maxar Intelligence створила альтернативу GPS для дронів
Маск і Трамп примусили NASA відмовитися від 420 млн доларів
Зонд Parker пережив чергове екстремальне зближення із Сонцем
На Марсі знайшли гігантські органічні молекули
Астрономи знайшли біля центра Чумацького Шляху гігантську молекулярну хмару