Mars 2020 подолав половину шляху до Червоної планети

27 жовтня апарат Mars 2020, який прямує до Червоної планети, пройшов символічну позначку. З моменту запуску він пролетів Сонячною системою 235,4 млн км. Це рівно половина дистанції, яку йому необхідно подолати, щоб дістатися мети.

Положення Mars 2020 станом на 27 жовтня 2020 р. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Попри те, що Mars 2020 пройшов половину відстані, у просторі він зовсім не розташовується «посередині» між двома планетами. 27 жовтня він знаходився у 42,7 млн ​​км від Землі та в 28,8 млн км від Марса. Річ у тім, що міжпланетні зонди не здійснюють перельоти по прямих лініях. Вони рухаються еліптичними (гоманівськими) траєкторіями, перицентри яких знаходяться поблизу точки відправлення (Земля), а апоцентри — поблизу точки прибуття (в цьому випадку Марс). Це дозволяє досягти мети із мінімальними витратами палива. Балістичне вікно для такого перельоту до Червоної планети відкривається кожні 26 місяців.

Спускальний апарат Mars 2020, увійде в марсіанську атмосферу 18 лютого 2021 року. Якщо все пройде добре, він висадить на дно кратера Езеро ровер Perseverance із закріпленим на його корпусі дроном-демонстратором Ingenuity. Основними цілями місії є астробіологічні дослідження та прямий пошук слідів, які вказують на заселеність четвертої планети в минулому. Для цього ровер обладнаний дуже значним набором наукових інструментів. Що стосується Ingenuity, то він повинен буде продемонструвати можливість дослідження Марсу з використанням літальних апаратів важчим за повітря.

Ровер Perseverance на Марсі (концепт). Джерело: NASA/JPL-Caltech

Також на марсохід Perseverance покладене вкрай амбітне завдання щодо відбору найцікавіших, з наукового погляду, зразків марсіанського ґрунту. З цією метою він оснащений комплектом із 43 капсул для зберігання проб. Після завершення своєї основної місії ровер вивантажить їх на поверхню планети. Вчені сподіваються, що в майбутньому ці капсули будуть підібрані та повернуті на Землю спеціалізованим міжпланетним апаратом, проєкт якого розробляється NASA спільно з ESA.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov