Нещодавно до першого супутника HYPSO-1 на земній орбіті приєднався другий. Ці невеликі апарати виконують, на перший погляд, незначне завдання: відстежують цвітіння водоростей в океанах Землі. Однак їхня робота може надати нам цінну інформацію про якість води у них.
Кольори океану
Ще 16 серпня минулого року на борту ракети Falcon 9 на орбіту вирушив невеликий апарат HYPSO-2. Він має досить скромні розміри й лише дві камери, які дивляться на Землю. Та й місія його, на перший погляд, видається не дуже важливою: відстежування росту водоростей в океанах Землі.
Проте нещодавно науковці, які керують проєктом, змогли показати, що він справді важливий. Річ у тім, що водорості в океанах нашої планети залучені у складні фізико-хімічні процеси. З одного боку, вони є гарним індикатором якості води: там, де вони цвітуть, вона добра. З іншого боку, за надмірного розростання вони на певній стадії самі починають душити життя в океанах через власне гниття.
Усе це зачіпає купу явищ, які тісно пов’язані з нашим власним життям — від забруднення довкілля відходами до забезпечення населення харчовими ресурсами з океану. Усе це можна передбачати заздалегідь, але для цього треба уважно вдивлятися у кольори океану.
Супутник HYPSO-2
Саме вивченням усього цього і займається HYPSO. Точніше, їх аж два апарати. HYPSO-1 запустили ще у січні 2022-го, а HYPSO-2 приєднався до нього лише недавно. Проте продуктивність від цього, за словами вчених, виросла у 10 разів, адже тепер апарати можуть використовуватися набагато гнучкіше для дослідження певних ділянок океану.
Основою успіху є застосування гіперспектральної камери. Вона має 120 каналів, кожен з яких відчуває якийсь відтінок. Водночас людське око формує нашу кольорову картину світу, змішуючи тільки три кольори.
Завдяки цьому HYPSO-1 та HYPSO-2 можна використовувати для моніторингу танення льодовиків, виносу мулу та інших процесів, що визначають стан довкілля та які видно саме через зміни кольору води.
За матеріалами phys.org