Науковці виявили новий зв’язок між двома механізмами зміни магнітного поля Сонця. Він дозволив уточнити модель його активності. Відповідно до неї, максимум поточного, 25-го, циклу має статися вже наступного року.
Сонячна активність
Вчені з Центру сучасних космічних досліджень Індії опублікували у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters статтю, присвячену механізму коливання магнітних полів Сонця. У ній йдеться про те, що ми можемо сильно помилятися щодо того, коли очікувати від нашого світила найбільшої активності.
Сонце має надзвичайно потужне і динамічне магнітне поле. Найбільш помітним проявом його активності є плями на поверхні, поблизу яких зазвичай відбуваються спалахи. Останні породжують потоки частинок, які можуть викликати на Землі магнітні бурі.
Механізм виникнення спалахів поблизу сонячних плям вже достатньо непогано вивчений. А ось щодо того, як описати поведінку магнітного поля нашого світила, у вчених немає впевненості. Вважається, що вона описується 11-річними циклами, кожен з яких має свій мінімум та максимум.
Однак ці висновки базуються на спостереженнях, які відбувалися з середини XVIII, максимум — з початку XVII століття. І навіть під час цього періоду тривалість циклів відчутно коливалася. Відповідно, науковці дуже приблизно можуть сказати, коли ж очікувати максимуму активності нашого світила з його руйнівними спалахами.
Коли очікується максимум
Вважається чітко встановленим, що магнітне поле Сонця містить два основних компоненти. Перший — це конвективні потоки розжареної плазми, які безпосередньо і впливають на появу плям. Другий — диполь, дуже схожий на земний, із силовими лініями, що входять у полюси. Відмінність від нашої планети полягає в тому, що на Сонці полюси змінюються приблизно раз на 11 років.
Зв’язок між двома компонентами ще 1935 року встановив швейцарський астроном Макс Вальдмаєр. На його думку, чим інтенсивнішою є поява плям, тим швидше має іти цикл і наставати максимум. Саме цим правилом досі керувалися вчені, передбачаючи, коли ж буде найбільше спалахів.
У новій роботі правило Вальдмаєра не скасовували, а тільки доповнили. Науковці змогли значно докладніше описати механізм, як під дією сонячного динамо виникають плями. Проте це серйозно вплинуло на оцінку того, коли ж цього разу очікувати максимуму.
25 цикл і так приніс вченим багато несподіванок. Він виявився активнішим, ніж кілька попередніх, і тепер вони не зовсім знають, що від нього очікувати. Спочатку максимум прогнозували на 2025 рік. Цього року вже оголошували, що це буде кінець 2025-го. У новій же роботі йдеться про те, що він може настати вже на початку 2024-го, проте вказується, що, можливо, це станеться тільки восени.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine