29 березня на Землі спостерігатиметься сонячне затемнення. В Україні його буде видно ледве-ледве. Але на нашій планеті буде місце, де Місяць закриє 94% сонячного диска. Де саме — читайте у статті.

Повні сонячні затемнення можна спостерігати лише у вузькій смузі, яку «викреслює» на земній поверхні місячна тінь (діаметр перерізу її конуса рідко перевищує 200 км). Ненабагато краща ситуація з кільцеподібними затемненнями — під час них видимий розмір диска Місяця менший, ніж Сонця, й вони насправді трапляються частіше, ніж повні. За межами смуги повної чи кільцеподібної фази, тобто в зоні півтіні, спостерігається часткове затемнення: там видно сонячний диск, закритий лише частково. Буває, що вісь конуса земної тіні взагалі не потрапляє на Землю, але широкий півтіньовий конус все ж її накриває. Саме таке затемнення очікується 29 березня. Його особливість полягає в тому, що воно матиме дуже солідну максимально можливу фазу — майже 94%. Чи зможемо ми побачити його в Україні?
Своєї максимальної фази затемнення досягне в точці з координатами 61°06’ північної широти й 77°06’ західної довготи, розташованої на заході півострова Лабрадор (канадська провінція Квебек). Там о 5:47 за місцевим часом зійде незвичайне Сонце у вигляді серпа, максимальна товщина якого складатиме лише 6,4% діаметра сонячного диска. У цей момент на висоті менш ніж 200 км над указаною точкою перебуватиме нижній край конуса місячної тіні. Якщо в нього випадково потраплять якісь космічні спостерігачі (наприклад, астронавти на борту МКС) — вони зможуть побачити сонячну корону.

Магазин від Universe Space Tech
Шкарпетки Космічна Капібара – Маленькі Капі
До товаруДалі в міру підняття світила над обрієм товщина сонячного серпа буде зростати, а фаза затемнення, відповідно, зменшуватися. Так само вона зменшуватиметься при віддаленні від точки максимуму на південь, схід або південний схід. У Рейк’явіку максимальна фаза вже буде менш ніж 74%, у Дубліні складе 51%, у Лондоні — 42%, у Берліні — 26%, у Варшаві — майже 16%. Мешканці всіх згаданих міст спостерігатимуть явище від першого до останнього контакту, тобто від початку вступу Місяця на диск Сонця до закінчення його сходження.

Так само від початку до кінця це затемнення буде видно і в Україні, але… не на всій її території. Межа видимості проляже приблизно від Чернівців до півночі Сумської області, а в Києві недалеко від неї опиниться Головна астрономічна обсерваторія, відома також як «Голосіївська». Північніше цієї межі спостерігачі побачать на тлі Сонця невеликий окраєць Місяця, південніше — не побачать нічого. Але загалом ця фаза буде справді крихітною: наприклад, у Пущі-Водиці (біля північно-західної межі Києва) вона лише трохи перевищить 0,6%. Це станеться приблизно о 13:38 з половиною хвилини за місцевим часом при тривалості затемнення від початку до кінця всього 16 хвилин. Таке незначне «закриття» неможливо помітити без оптичних інструментів — для цього буде потрібен телескоп зі збільшенням як мінімум 30 крат, причому обов’язково захищений спеціальним сонячним фільтром із коефіцієнтом пропускання не вище 0,1%. У районі ж вокзалу та Майдану Незалежності найбільша фаза складе лише 0,2%, тривалість від першого до останнього контакту не перевищить 6 хвилин.
Неважко зрозуміти, що величина максимальної фази зростатиме при віддаленні від межі видимості на північний захід. На території України вона буде найбільшою поблизу кордону з Білоруссю північніше Шацьких озер (Волинська область). Там затемнення почнеться рівно о першій дня за українським часом і закінчиться о 14:03 з максимумом біля 13:31 при висоті Сонця над обрієм понад 40°. У Луцьку — обласному центрі — закриття сонячного диска Місяцем буде значно меншим і заледве перевищить 7% діаметра, що спостерігатиметься о 13:32.

Приблизно в тих самих умовах, що й у Києві, сонячне затемнення 29 березня буде видно у Чернівцях, але там воно почнеться та закінчиться раніше (відповідно о 13:22 та 13:31). Максимальну фазу близько 2% спостерігатимуть у Хмельницькому, Житомирі та Чернігові — в цих містах загальна тривалість явища складе 18–19 хвилин. Раніше за інших початок затемнення побачать в Ужгороді (о 12:58), там його максимум перевищить 6% та настане о 13:27, останній контакт очікується о 13:56. У центрі Львова найбільше закриття Сонця Місяцем сягне 6,7% діаметра, це станеться о 13:33. Хвилиною раніше максимум затемнення відбудеться в Тернополі, де його величина складе 4%.
Оскільки березень останнім часом тішить нас відносно теплою та сонячною погодою, можна сподіватися, що мешканці України зможуть «доторкнутися» до цього цікавого небесного явища, тим більше, що Сонце іноді можна бачити навіть крізь хмари. Ще раз нагадуємо про необхідність захисту очей і телескопів сонцезахисними світлофільтрами — склом для електрозварювання чи дзеркальною плівкою Astrosolar, спеціально розробленою для спостережень нашого світила. Темних «протисонячних» окулярів у жодному разі не буде достатньо!

Наступного разу Місяць на тлі Сонця ми побачимо 12 серпня 2026 року, причому тоді знову найбільше пощастить західним областям України. Це будуть часткові фази сонячного затемнення, що спостерігатиметься як повне у Гренландії, Ісландії й Іспанії.
Про те, коли й де відбудуться найдовші повні та кільцеподібні сонячні затемнення, можна прочитати тут.