Магнітне поле Місяця протрималося довше, ніж вважали вчені

Місяць практично не має глобального магнітного поля і вважається, що він втратив його ще на самому початку своєї еволюції. Однак нові дослідження, здійснені китайським зондом «Чан’е-6», показують, що це не зовсім так.

Магнітне поле Місяця
Магнітне поле Місяця. Джерело: phys.org

Дослідження китайських науковців

Еволюція місячного динамо має вирішальне значення для розуміння глибинної внутрішньої структури Місяця, його теплової історії та поверхневого середовища. Китайські науковці провели палеомагнітний аналіз базальтів, повернутих місією «Чан’е-6», і виявили значне посилення місячного динамо приблизно 2,8 млрд років тому. Робота опублікована в журналі Nature.

Попередні палеомагнітні дослідження приповерхневих зразків Місяця дозволили встановити загальну хронологію еволюції магнітного поля Місяця. Однак просторові та часові обмеження залишили траєкторію еволюції місячного динамо незрозумілою.

Місія «Чан’е-6», яка повернула перші зразки базальту, датовані приблизно 2,8 млрд років тому, надає унікальну можливість заповнити цю критичну прогалину в нашому розумінні просторово-часової еволюції місячного динамо.

Вимірювання напруженості давнього магнітного поля

Під керівництвом професора Чжу Рісяна з Інституту геології та геофізики Китайської академії наук (CAS) доцент Цай Шухуй та її колеги виміряли напруженість давнього магнітного поля базальтів «Чан’е-6», отримавши значення в діапазоні приблизно від 5 до 21 мікротесла (мкТл).

Ці результати виявили несподіване зростання напруженості поля на рівні 2,8 млрд років після різкого спаду близько 3,1 млрд років. Це ставить під сумнів домінантну гіпотезу про те, що місячне динамо перейшло в низькоенергетичний стан після 3 млрд років і залишалося в цьому стані аж до свого вимкнення.

Дослідники припустили, що магнітне поле Місяця в цей період могло бути зумовлене базальним океаном магми та/або прецесійними силами. Додаткові механізми, такі як кристалізація ядра, також можуть відігравати певну роль.

Еволюція місячного динамо

Ці дані свідчать про те, що глибокі надра Місяця залишалися гарячими й геологічно активними ще в середині його ранньої історії.

Це дослідження представляє перші в історії палеомагнітні дані, отримані зі зворотного боку Місяця, які дають критично важливе розуміння проміжних етапів еволюції місячного динамо. Синтезувавши ці дані з наявними висновками, дослідники припустили значні коливання місячного магнітного поля між 3,5 і 2,8 млрд років тому, що вказує на дуже нестабільну роботу динамо в цей період.

Ці результати дають цінні вказівки для майбутніх місій із дослідження Місяця, включаючи пошук потенційних магнітних реверсів.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn