Людство запустило систему раннього виявлення небезпечних астероїдів Flyeye

Перший у світі телескоп для полювання на астероїди розпочав роботу. Телескоп Flyeye-1, унікальна розробка Європейської космічної агенції (ESA), був натхненний зором звичайної мухи. Нещодавно він успішно пройшов ключовий тест «першого світла». Це означає: система, призначена для раннього виявлення астероїдів, які можуть зіткнутися із Землею, офіційно готова до роботи.

Flyeye
Чотири телескопи Flyeye будуть моніторити небо у пошуках небезпек. Фото: ESA

Тест «першого світла» в Центрі космічної геодезії під Римом став важливою перевіркою. Flyeye спостерігав за вже відомими астероїдами, включаючи 2025 KQ, виявлений лише за два дні до цього. Це наочно показало здатність телескопа швидко знаходити й відстежувати навіть нещодавно відкриті об’єкти.

Незвичайна оптика

Історія нашої планети знає руйнівні зіткнення з космічними скелями. І хоча катастрофа глобального масштабу — питання не завтрашнього дня, необхідність бути готовими вже сьогодні очевидна. Раніше ми були практично беззахисні, не знаючи навіть, чи летить на нас небезпечний астероїд. Сьогодні ситуація змінюється кардинально.

Астероїд
Астероїд, що пролітає повз Землю. Ілюстрація: Copilot

Секрет Flyeye — у його революційній оптиці, що копіює будову ока комахи. Вхідне світло потрапляє на основне дзеркало, але натомість того, щоб формувати єдине зображення, воно розділяється на 16 незалежних каналів. Кожен канал має власну лінзу та камеру, спеціально налаштовану для пошуку надзвичайно тьмяних об’єктів у глибокому космосі — саме таких, як потенційно небезпечні астероїди.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 (178) 2020

До товару
Спостереження астероїда (139289) 2001 KR1, здійснені за допомогою телескопа Flyeye Європейської космічної агенції. Авторство: ESA

Це схоже на те, що ви дивитесь одночасно через 16 мінітелескопів, або ж на багатоокий погляд комахи. Така конструкція дозволяє Flyeye сканувати величезні ділянки неба за одну ніч із неймовірною ефективністю. Телескоп працюватиме повністю автоматично, його графік спостережень враховуватиме навіть яскравість Місяця та роботу інших мисливців за астероїдами, як системи NASA ATLAS.

Що буде, коли знайдуть загрозу?

Виявлення — лише перший крок. Якщо Flyeye помітить підозрілий об’єкт, дані надійдуть до Центру координації об’єктів поблизу Землі (NEOCC) від ESA. Там експерти ретельно проаналізують інформацію, розрахують орбіту та оцінять ризик.

«Чим раніше ми виявляємо потенційно небезпечні астероїди, тим більше часу маємо для їхньої оцінки та, за необхідності, підготовки відповідних заходів», — підкреслює Річард Мойссл, керівник Управління планетарної оборони.

Спостереження астероїда (35107) 1991 VH, здійснені за допомогою телескопа Flyeye. Авторство: ESA

Якщо загрозу визнають реальною, NEOCC повідомить світову базу даних астероїдів Minor Planet Center. Далі почнеться розробка міжнародного плану дій. Найголовніше завдання — відхилити астероїд від Землі. Найперспективніший метод на сьогодні — кінетичний удар космічним апаратом, щоб змінити траєкторію руху космічного гостя. І кожен додатковий день попередження, отриманий завдяки Flyeye, значно збільшує шанси на успіх.

Глобальна мережа спостережень

Наразі Flyeye-1 доставляють на Сицилію, до гори Монте Мульфара. Саме там його встановлять на постійній основі. Але це лише початок. План передбачає створення цілої мережі з чотирьох таких телескопів у різних точках земної кулі. Це дозволить цілодобово моніторити все небо. Якщо нічого не завадить, перший телескоп-побратим почне працювати до 2028 року.

Поява Flyeye — це прогрес космічної безпеки для всього людства. Ми вперше отримуємо спеціалізовану, потужну систему для раннього виявлення навіть невеликих і далеких небезпечних астероїдів. Це дає нам безцінний час, щоб підготуватися, оцінити ризики й, найголовніше, вжити заходів для запобігання катастрофі. Спокійний сон землян став трохи міцнішим.

Раніше розпочалася підготовка до полювання на міжзоряні об’єкти з інших світів.

За матеріалами Popular Science

Новини інших медіа
Розпочато полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)
Науковці виявили гарячий примарний шлейф під Оманом, який впливає на форму Землі