Лише кілька вибухів наднових породили цілу купу стародавніх скупчень

Китайські вчені відкрили у Чумацькому Шляху одразу чотири раніше невідомих групи розсіяних зоряних скупчень. Деякі з них народилися з однієї й тієї самої гігантської молекулярної хмари. А першопричиною цього процесу став спалах лише кількох наднових.

Наднова
Наднова. Джерело: www.skyatnightmagazine.com

Стародавні розсіяні скупчення

Науковці із Сіньцзянської астрономічної обсерваторії, а також їхні колеги з інших установ Китайської академії наук, нещодавно знайшли кілька раніше невідомих груп стародавніх зоряних скупчень. У статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics, була розкрита таємниця їхнього народження.

Усі відкриті групи зір розташовані у нашій Галактиці, й вони справді стародавні. Зорі, що народжуються разом, із часом розлітаються вусібіч й формують розсіяне зоряне скупчення, яке потім зовсім розпадається, але спорідненість зір все ще можна відстежити, й саме це зробили вчені.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Загалом астрономи виявили кілька десятків зоряних скупчень, які були настільки старими, що досі їх не помічали. Однак тепер науковці не лише виявили ці об’єкти, а й з’ясували, що вони згруповані у чотири окремі системи. При цьому щонайменше два з цих угруповань сформувалися з однієї й тієї самої молекулярної хмари.

Зворотний зв’язок

Гігантські молекулярні хмари — це скупчення холодних газів, що утворюються внаслідок вибухів наднових і можуть розтягуватися у просторі на сотні світлових років. Найцікавіше у новому дослідженні те, що для раніше невідомих скупчень вчені довели механізм утворення через зворотний зв’язок.

Все почалося з народження в хмарі кількох надзвичайно масивних зір — явища, цілком звичного для ранніх етапів еволюції Всесвіту. Ці зорі проходили всі стадії свого розвитку всього за кілька мільйонів років і завершували життя вибухами наднових.

Ударні хвилі, спричинені цими вибухами, підвищували локальну густину хмари, ініціюючи формування нових зір. Вони також швидко еволюціонували й вибухали, що ще більше пришвидшувало процес — аж до утворення цілих зоряних скупчень. Такий механізм має назву зворотного зв’язку.

Цікаво також те, що науковці змогли все це довести. Вони відстежили велику кількість старих пульсарів. Вони знайшли серед них ті, які мали б знаходитися у місці виникнення цих скупчень, а значить можуть бути залишками наднових, які їх породили.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)