Лава і Блакитна лагуна: супутники NASA зазнімкували виверження в Ісландії

Після більш ніж двомісячного затишшя на ісландському півострові Рейк’янес знову розверзлася вулканічна тріщина. Лава, що утворилася внаслідок виверження, потекла дорогами, перекривши доступ до популярного курорту під назвою Блакитна лагуна.

Виверження вулкана в Ісландії очима супутника Suomi NPP. Знімок зроблений 20 листопада 2024 року. Джерело: NASA

За даними Метеорологічного управління Ісландії, нове виверження почалося 20 листопада 2024 року. Його передвісником стала серія землетрусів. Приблизно через п’ять годин після початку виверження встановлена на супутнику Suomi NPP камера VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) зробила нічний знімок острова. Нескладно помітити, що світло від виверження було яскравішим, ніж світло від ісландської столиці Рейк’явіка.

Кілька днів потому виверження також зазнімкував супутник Landsat 9. На його зображенні можна побачити лаву, що витікає з еруптивної тріщини поблизу піку Стоура Скогфелл біля низки кратерів Сундхнукур — у тому самому місці, що й під час виверження в лютому 2024 року. Знімок є комбінованим. На зображення у видимому світлі був накладений сигнал, що допомагає розрізнити тепловий слід лави.

Виверження вулкана в Ісландії очима супутника Sentinel 9. Знімок зроблений 24 листопада 2024 року. Джерело: NASA
[/caption]

Лава текла на схід і захід від ущелини, а не в бік міста Гріндавік. Ісландська національна служба радіомовлення повідомила, що внаслідок виверження довелося евакуювати частину мешканців міста і популярний у туристів геотермальний курорт Блакитна лагуна. Язик лави пронісся над автостоянкою курорту, зачепивши невелику службову будівлю, розташовану там. З лави також вирвався шлейф газу, що складається переважно з діоксиду сірки, який, щоправда, не вплинув на авіасполучення в Ісландії.

Виверження на півострові Рейк’янес стало сьомим у низці подій, що почалися у грудні 2023 року. Станом на 26 листопада 2024-го Блакитна лагуна була закрита для відвідування, але рух лави в бік курорту сповільнився.

Раніше ми розповідали про наслідки виверження вулкана в Індонезії, яке призвело до скасування безлічі авіарейсів.

За матеріалами Earthobservatory.org

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn