Китайський зонд «Чан’е-6» сяде на Місяць у ніч на неділю

Посадковий модуль китайської космічної місії «Чан’е-6» має досягти поверхні Місяця в ніч з 1 на 2 червня. Основним його завданням стане відбір зразків гірських порід із басейну Південний полюс — Ейткен і повернення їх на Землю. Очікується, що ця місія допоможе зрозуміти різницю між двома півкулями нашого супутника.

Космічний апарат «Чан'е-6»
Космічний апарат «Чан’е-6». Джерело: www.planetary.org

«Чан’е-6» готовий до посадки на Місяць

Китайська місія «Чан’е-6», запущена 3 травня, готується до виконання найважливішого свого етапу. В ніч із суботи на неділю від основного апарата має відділитися спускний та почати посадку в кратері Аполлон, розташованому на зворотному від Землі боці нашого супутника.

Сонце вже почало підійматися над цією геологічною структурою ще 28 травня. Тож посадка буде здійснюватися в умовах хорошої видимості, при тому, що в Україні в цей час буде 2 година ночі, а в центрі управління польотом в Китаї — ранок неділі 2 травня.

Якщо нічого не завадить, одразу після посадки модуль почне перевірку всіх своїх систем. Після цього розпочнеться виконання його основного завдання: буріння і відбір матеріалів із поверхні Місяця. Очікується, що «Чан’е-6» зможе відібрати їх до 2 кг.

Загалом планується, що посадковий модуль пробуде на зворотному боці Місяця 48 годин. Після цього розпочнеться процес його повернення на Землю разом із зібраними зразками. Модуль злетить з поверхні й знову зістикується з основною частиною місії. Очікується, що це займе ще до двох діб. Після цього розпочнеться повернення додому.

Що хочуть дізнатися вчені?

Головною особливістю місії «Чан’е-6» є навіть не те, що вона має сісти на зворотному боці Місяця, а те, що це має відбутися на території басейну Південний полюс — Ейткен. Це одна з найбільших у Сонячній системі геологічних структур ударного походження. Вона утворилася мільярди років тому внаслідок зіткнення з якимось великим тілом.

Вчені сподіваються, що зібрані зразки допоможуть розгадати одну з найбільших загадок Місяця — асиметрію його півкуль. Якщо та з них, яку добре видно із Землі, містить велику кількість морів, то на протилежній їх майже немає. Елементний та мінеральний склад поверхні відрізняється ще сильніше.

Науковці підозрюють, що причиною усього цього є вулканічна активність, яка розпочалася внаслідок удару, що утворив басейн Південний полюс — Ейткен. І зразки, які «Чан’е-6» доправить на Землю, мають допомогти розібратися у цьому питанні.

Крім того, на борту посадкового апарата розміщені ще кілька наукових приладів. Це детектор негативно заряджених іонів NILS, розроблений Шведським інститутом космічної фізики, та французький прилад для виявлення газів DORN. Крім того, на борту є італійський відбивач лазерних променів та невеликий ровер.

За матеріалами spacenews.com