Китайський ровер «Юйту-2» який є частиною місії «Чан’е-4» продовжує досліджувати зворотний бік Місяця. Нещодавно вчені оприлюднили карту структур, що розташовані на глибині до 300 м. Вони свідчать, що магматична активність на нашому супутнику поступово згасала.
Китайська карта місячних глибин
Китайські вчені, які працюють із даними місії «Чан’е-4», нещодавно опублікували результати досліджень геології зворотного боку Місяця. Вони змогли зазирнути під поверхню нашого супутника глибше, ніж будь-коли раніше.
Станція «Чан’е-4» 2018 року стала першим об’єктом, який люди змогли посадити на невидимому з Землі боці Місяця. Головним корисним навантаженням, яке вона доправила на супутник нашої планети, є ровер «Юйту-2», який відтоді досліджує вкриту кратерами поверхню за допомогою численних приладів.
Одним із них є радар LPR. Він надсилає радіосигнали прямо крізь товщу гірських порід, які містяться під «Юйту-2». З того, як вони відбиваються від різних об’єктів, захованих у глибині, можна зробити висновок про структури, які там криються.
2020 року вчені вже публікували карту підземних структур, які виявив «Юйту-2». Попри те, що тоді LPR зміг зазирнути лише на 40 м під поверхню, вчені виявили рештки засипаного породами стародавнього кратера та уламки, які були викинуті з нього в результаті удару. Цього разу дослідники змогли зазирнути ще глибше.
Що знайшов «Юйту-2»
Нові дані дозволили як слід вивчити структури, що розташовані на глибині до 300 м. Вчені виявили, що вони нагадують шари у пирогу. Утворені вони були лавою, яка просочувалася до поверхні та застигала. Ця новина не стала для вчених несподіваною.
Цікаво, що це тривало це сотні мільйонів років, і поступово шари ставали все тонкішими й тонкішими. Це свідчить про те, що лава просочувалася все повільніше й повільніше, аж поки зовсім не перестала надходити до поверхні.
А ось щодо того, коли саме це сталося, у вчених немає жодного уявлення. Місяць утворився 4,51 млрд років тому. Після цього ще 200 млн років із ним продовжували стикатися великі астероїди. І тільки потім магма на його поверхні та в глибинах почала поступово застигати.
Вважається, що завершився цей процес близько мільярда років тому. Відтоді наш супутник є геологічно мертвим, жодних процесів на ньому не відбувається. Проте є свідчення, що виверження лави на ньому були ще 100 млн років. Можливо, наступні дослідження «Юйту-2» зможуть роз’яснити це питання.
За матеріалами www.space.com.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine