Китайська ракета з невідомим вантажем врізалася в Місяць: результати розслідування

Авіакосмічні інженери опублікували статтю-розслідування щодо природи об’єкта, який 4 березня 2022 року врізався у Місяць. Вони підтвердили, що це був прискорювач китайської ракети, який блукав у космосі з 2014-го. Проте до нього був прикріплений якийсь невідомий вантаж.

Знімок Землі та Місяця, зроблений місією «Чан'е-5-Т1»
Знімок Землі та Місяця, зроблений місією «Чан’е-5-Т1». Джерело: planetary.s3.amazonaws.com

Зіткнення з Місяцем

На початку 2022 року коло любителів астрономії сколихнула звістка про те, що якийсь невідомий об’єкт має врізатися у Місяць. Він отримав позначення WE0913A. Деякий час природа його була нез’ясованою. Вчені підозрювали, що це — ступінь ракети Falcon 9 компанії SpaceX. Проте незабаром ця версія буля спростована.

Дослідники дійшли висновку, що це прискорювач китайської місії «Чан’е-5-Т1». Проте представники космічних організацій країни відмовилися це підтверджувати. Після того, як 4 березня 2022 WE0913A врізався у Місяць, інтерес до нього згас.

І ось авіакосмічні інженери з Університету Аризони опублікували статтю, у якій розкрили таємницю цього зіткнення. Вони підтвердили, що об’єкт був прискорювачем місії «Чан’е-5-Т1». Це відомо достеменно, адже його перед тим відстежували протягом 7 років.

Пара кратерів, що утворилася внаслідок зіткнення
Пара кратерів, що утворилася внаслідок зіткнення. Джерело: 10.3847/PSJ/acffb8

Загадковий вантаж

Однак дослідники виявили нову загадку. Річ у тім, що WE0913A залишив на поверхні Місяця незвичайний подвійний кратер, ніби він являв собою не один, а два окремих об’єкти. Це дуже цікаве спостереження з огляду на те, що його поведінка перед зіткненням була досить дивною, якщо вважати, що це — справді прискорювач.

Річ у тім, що прискорювач — це легка труба, до одного з кінців якої прикріплений важкий двигун. Центр ваги у ній має бути сильно зміщений. Вона має тенденцію крутитися за некерованого польоту. Проте нічого подібного у випадку «Чан’е-5-Т1» не спостерігалося.

Дослідники зробили висновок, що до прискорювача всі ці роки був прикріплений якийсь невідомий вантаж, який і вирівнював центр ваги. Він же був відповідальний за утворення другого кратера. Проте що це було, лишається невідомим.

Коли у 2014-му запускали «Чан’е-5-Т1», її основним навантаженням був науковий апарат, що кілька разів облетів навколо Місяця. Разом із ним навколо нашого супутника мандрувала і приватна місія Manfred Memorial Moon Mission. Обидва ці апарати повернулися на Землю. Проте ніхто не може гарантувати, що китайці не прикріпили до ступеня ще щось військове.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine