Китайська компанія Sepoch провела перший запуск прототипу багаторазової ракети. Він здійснив успішний вертикальний зліт з подальшим приводненням.

Для випробування був використаний прототип ракети YXZ-1 висотою 26,8 метра, діаметром 4,2 метра і злітною масою 57 тонн. Його корпус виготовлений з тонкостінної нержавіючої сталі. В якості палива використовується метан, в якості окислювача — рідкий кисень.
Прототип ракети був запущений 28 травня з плавучого космодрому, розташованого на узбережжі міста Хайян. На опублікованому відеозаписі видно, як він вертикально злітає зі стартового майданчика, досягає висоти 2,5 км і вимикає свої двигуни. Під час подальшого зниження двигуни знову запалюються, після чого апарат здійснює керований спуск і м’яке приводнення. В цілому весь політ тривав 125 секунд.
У своїй заяві Sepoch оголосила про повний успіх випробування. Прототип успішно виконав всі вісім основних етапів польоту: запалювання і підйом, підйом на повній тязі, регулювання тяги, вимкнення двигуна, вільний спуск, повторне включення двигуна, уповільнення і зависання, а також м’яке приводнення.

Official video: https://t.co/Bmhdtg3yYi pic.twitter.com/oP4MYVqrai
— Andrew Jones (@AJ_FI) May 29, 2025
Наступним завданням компанії є повноцінний політ YXZ-1. Його планується здійснити в кінці цього року. Згідно з попередніми повідомленнями, ракета призначена для багаторазового використання і буде здатна вивести до 10 тонн вантажу на низьку навколоземну орбіту.
Варто зазначити, що це далеко не перші випробування багаторазової китайської ракети, здійснені в цьому році. У січні державна Шанхайська академія технологій космічних польотів (SAST) провела висотний тест прототипу ракети «Чанчжен-12». Під час випробувань планувалося досягти висоти 75 км. Хоча в мережі й з’явилися неофіційні кадри, що демонструють, мабуть, початкову фазу польоту, компанія так і не надала жодних офіційних заяв про його результати.
Ви також можете почитати про нещодавно запущену китайську місію «Тяньвень-2», метою якої стане вивчення квазісупутника Землі та кометоподібного астероїда.
За матеріалами Spacenews