Місія «Тяньвень-2»: Китай долучається до астероїдних перегонів

Китай готується відправити в космос свою першу місію з доставлення зразків астероїдної речовини. Її запуск заплановано на 29 травня.

Місія «Тяньвень-2» (концепт). Джерело: CNSA

Місія «Тяньвень-2» розробляється Піднебесною з кінця минулого десятиліття. Її головною метою є астероїд під назвою Камоалева. Попри досить скромні розміри (його діаметр не перевищує сотні метрів), цей об’єкт давно привертає увагу вчених. Річ у тім, що Камоалева є квазісупутником Землі. Він перебуває в орбітальному резонансі 1:1 з нашою планетою, що дозволяє йому залишатися поблизу неї протягом багатьох орбітальних періодів. Багато дослідників припускають, що насправді Камоалева — уламок, вибитий з поверхні Місяця після потужного зіткнення. А це означає, що його вивчення може дати важливі відомості про супутник нашої планети.

Астероїд Камоалева в уявленні художника. Джерело: Addy Graham/University of Arizona

План польоту «Тяньвень-2» передбачає, що 2026 року апарат вийде на орбіту навколо Камоалева і протягом року вивчатиме астероїд. Кульмінацією місії стане взяття проби його ґрунту. Після цього апарат ляже на зворотний курс до Землі та скине капсулу зі здобутими зразками. Очікується, що це станеться 2028 року.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Після цього «Тяньвень-2» перейде до другої цілі своєї експедиції. Апарат попрямує до Головного поясу астероїдів, і 2035 року досягне 480-метрового об’єкта під назвою 311P/PanSTARRS, після чого вивчатиме його протягом щонайменше одного року.

Як і Камоалева, 311P/PanSTARRS теж є досить незвичайним небесним тілом. Хоча його орбіта й проходить у поясі астероїдів, але астрономи кілька разів фіксували появу в нього кометоподібних хвостів. За однією з версій, вони утворилися через дуже швидке обертання астероїда. За іншою, насправді він є кометою, яка практично розгубила всі свої запаси летких речовин.

Астероїд 311P/PanSTARRS на знімку телескопа Hubble. Джерело: ESA/Hubble

За словами вчених, дослідження як Камоалева, так і 311P/PanSTARRS дадуть нові відомості про формування та еволюцію первісних тіл Сонячної системи, а також дозволять краще зрозуміти походження води та органічного життя. Запуск «Тяньвень-2» має відбутися 29 травня 2025 року. Для виведення апарата в космос буде залучена ракета «Чанчжен-3B/E».

Раніше ми розповідали, що на китайській космічній станції «Тяньгун» було знайдено невідомий науці мікроорганізм.

Новини інших медіа