Китай розпочне місію повернення з Марса зразків ґрунту ще до 2030 року

Представники Китаю підтвердили свої плани почати реалізацію місії «Тяньвень-3» ще до 2030 року. Вона має полетіти на Марс і забрати з нього зразки ґрунту. Також були названі можливі райони посадки.

Рівнина Хріса, де планує висадку Китай
Рівнина Хріса, де планує висадку Китай. Джерело: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Місія «Тяньвень-3»

Китай наближається до запуску в 2030 році своєї місії з повернення марсіанських зразків «Тяньвень-3» і звузив потенційні райони посадки. «Робота над апаратом просувається відносно гладко, і місія буде запущена приблизно 2030 року», — заявив Сунь Цзечжоу, старший інженер Китайської академії космічних технологій (CAST), в інтерв’ю Центральному телебаченню Китаю (CCTV) 6 березня. Сунь був головним розробником орбітального апарата «Тяньвень-1» і марсохода «Чжужун».

Ця коротка і невизначена інформація з’явилася в той час, коли NASA проводить переоцінку своєї місії з повернення зразків з Марса MSR. Вона має проблеми з фінансуванням та графіком виконання. Остаточний законопроєкт про витрати на 2024 фінансовий рік поки що не містить фінальної суми, яку на цей проєкт витратять.

Китайська концепція повернення зразків з Марса «Тяньвень-3» використовує простіший підхід, ніж у NASA, але все ще залишається дуже складною. Два запуски надважкої ракети «Чанчжен-5» виведуть на орбіту посадковий апарат і розгінний блок, а також орбітальний модуль і модуль повернення. Входження в атмосферу, спуск і посадка ґрунтуватимуться на технологіях, використаних під час посадки марсохода «Тяньвень-1».

Особливості китайської місії на Марс

На поверхні посадковий апарат використовуватиме роботизовану руку для збору поверхневих зразків і бур для збору матеріалу з глибини до двох метрів під поверхнею. Для збору більш різноманітних зразків у місії може брати участь шестиногий гусеничний робот або гелікоптер, подібний до Ingenuity, що дасть змогу зібрати більшу кількість зразків. Разом вони мають отримати близько 500 г марсіанських порід.

Сунь окреслив основні виклики місії: отримання зразків гірських порід, зліт із поверхні Марса, потім зустріч і стикування на орбіті та передача зразків на модуль, що повертається на Землю. Це вимагає високого ступеня автономності з точки зору дизайну системи.

Сунь виступав у кулуарах щорічної парламентської сесії в Пекіні. Його коментарі дають обмежене уявлення про хід місії. Раніше китайські офіційні особи заявляли про дату запуску — 2028 рік, а зразки мають бути повернуті у 2031 році. Заява про 2030 рік вказує на те, що місія не встигне до цього терміну. Це означає, що до наступної такої можливості залишиться 26 місяців.

Зона посадки «Тяньвень-3»

Нещодавня наукова стаття в журналі JGR Planets докладніше описує три попередньо обрані зони посадки для «Тяньвень-3». Це Амазонська рівнина, рівнина Утопії — область, у межах якої сів марсохід «Чжужун» — і рівнина Хріса. У статті оцінюються марсіанські атмосферні вихори, або рухи повітря, пилу чи води по колу. Рекомендується уникати регіонів, де вони відбуваються часто, задля безпеки посадки та старту модуля. Оптимальним місцем для посадки визнана область рівнини Хріса.

Рівнина Хріса була альтернативним місцем посадки марсохода «Чжужун». Кругла рівнина розташована на східному кінці величезної системи каналів відтоку, відомої як Долина Марінера. Вона містить потенційні докази того, що в минулому на Марсі існувала проточна вода, і тому представляє астробіологічний інтерес. Посадковый апарат Viking-1 також колись сів саме тут.

Успішна місія стала б великим інженерним досягненням і мала б глибокі наукові результати. Зразки можуть надати унікальну інформацію про геологічні процеси та історію планети, а також сприятимуть розвитку порівняльної планетології.

За матеріалами spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine