Китай переведе апарат «Чан’е-3» у режим тривалої гібернації

На початку січня китайська станція «Чан’е-4» має стати першим в історії апаратом, який здійснить м’яку посадку на зворотний бік Місяця. У межах підготовки до цієї операції китайські фахівці прийняли рішення перевести в режим тривалої гібернації станцію «Чан’е-3», яка все ще продовжує роботу на місячній поверхні. Це робиться з метою запобігання накладенню радіосигналів, здатних ускладнити процедуру посадки «Чан’е-4».

Посадкова платформа “Чан’е-3”. Джерело: National Astronomy Observatory of China

«Чан’е-3» здійснив посадку на територію Моря Дощів 14 грудня 2013 року. Він став першим китайським апаратом, який сів на Місяць. «Чан’е-3» доставив на місячну поверхню стаціонарну платформу та 140-кілограмовий місяцехід «Юйту». Ровер втратив рухливість через 40 днів після висадки, після чого продовжив роботу в стаціонарному режимі. Востаннє він виходив на зв’язок із Землею у березні 2015 року.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Щодо стаціонарної платформи «Чан’е-3», то вона все ще продовжує функціонувати. Іноді радіоаматори перехоплюють її сигнали. Відомо, що на борту платформи залишився один інструмент: 150-міліметровий оптичний телескоп LUT. Він використовується для знімання неба у ближньому УФ-діапазоні. Також «Чан’е-3» оснащений невеликим радіоізотопним теплоелектрогенератором (рітегом). Він потрібний для того, щоб станція не замерзла під час 14-денної місячної ночі. Аналогічний рітег встановлений на борту «Чан’е-4».

Зображення Землі та Місяця, отримане супутником «Лунцзян-2». . Джерело: MingChuan Wei, Harbin Institute of Technology

На час посадки «Чан’е-4» китайські фахівці також вирішили перевести в режим гібернації мікросупутник «Лунцзян-2». Він був запущений до Місяця разом із апаратом-ретранслятором «Цюецяо». «Лунцзян-2» призначений для радіоастрономічних досліджень небесної сфери. Крім наукових інструментів, на борту апарата встановлені радіопередавачі, які працюють в УКХ/УВЧ діапазонах, та т.зв. студентська камера. Завдяки відкритому протоколу дистанційного керування радіоаматори неодноразово приймали телеметрію «Лунцзян-2» і навіть зуміли отримати кілька зроблених супутником знімків Землі та Місяця.

За матеріалами https://gbtimes.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів