Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій

Китай може використати лазерну передачу енергії з місячної орбіти для енергозабезпечення космічних апаратів. Це вирішить одну з найважливіших проблем у його планах з освоєння Місяця.

Чан'е-4
Китайський апарат «Чан’е-4» на Місяці. Джерело: CNSA

Відсутність атмосфери призводить до високого перепаду температур на поверхні Місяця: від +127 °C вдень до – 173 °C вночі. Додаткову проблему створює також значна тривалість місячної ночі, яка становить 14 земних діб.

Усі ці фактори значно ускладнюють життя конструкторам космічної техніки. Щоб пережити довгу місячну ніч, їй необхідні обігрівачі. Традиційним вирішенням проблеми є радіоізотопні джерела енергії. Але вони обмежені за потужністю і дорогі. Ядерні реактори, зі свого боку, ідеально підходять для великомасштабних баз, але викликають побоювання з огляду на безпеку і складність.

У китайських вчених та інженерів є рішення проблеми — лазери. Йдеться про технологію, що використовує лазерні промені для бездротового передання енергії з орбітальних супутників до приймачів на поверхні, які потім перетворюють світло на електрику.

У статті, опублікованій у журналі Journal of Deep Space Exploration у жовтні 2024 року, дослідники з Китайської академії космічних технологій і Шаньдунського науково-дослідного інституту аерокосмічної електроніки детально вивчили це питання. Вони дійшли висновку, що ця технологія здатна вирішити багато проблем, які виникнуть під час освоєння Місяця. Причому йдеться не тільки про забезпечення енергією апаратів під час місячних ночей, але також і підтримання роботи місій на дні вічно затінених полярних кратерів. Як вважається, там міститься водяний лід, який може бути використаний для виробництва палива, води або кисню для місячних поселенців.

Водночас китайські дослідники зазначили, що на шляху використання технології стоять такі проблеми, як ефективність, дальність передачі, видимість та експлуатаційні труднощі. Тому вони закликали зосередитися на розробці космічних потужних лазерів і високоточних систем лазерного випромінювання, щоб якомога швидше провести перевірку технології на орбіті.

Раніше ми розповідали про те, як NASA чинить опір планам Ілона Маска зірвати колонізацію Місяця.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа
Місяць – свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі із Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару